Aeracja- sposób na zielony trawnik

Nareszcie nadeszła długo wyczekiwana wiosna i przyroda budzi się do życia. W ogrodach pojawiają się pierwsze pąki, ale widać też negatywne skutki zimy. Bardzo często przydomowy trawnik, zamiast być piękny i zielony, jest po prostu żółty. Dzieje się tak, ponieważ martwe źdźbła trawy ograniczają dopływ wody oraz tlenu. Trzeba wtedy jak najszybciej wykonać rekultywację, czyli inaczej aerację.

aeracjaAeracja jest to napowietrzanie gleby przy użyciu narzędzi bądź maszyn spulchniających. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia podłoża i pobudzenia trawy do ponownego krzewienia się. Rekultywacja jest szczególnie ważna na trawnikach, które są intensywnie eksploatowane. Najprostszym sposobem na zielony trawnik przez cały sezon jest zapewnienie glebie wody, nawozów oraz powietrza, co jest usprawniane właśnie dzięki zabiegom aeracyjnym. Każda gleba ma inne zapotrzebowania, np. w przypadku gliny i cięższych rodzajów ziemi najważniejsze będzie dostarczenie do gleby powietrza.

Najpierw należy usunąć obumarłe źdźbła trawy, czyli tzw. filc. Można to zrobić poprzez wyczesanie grabiami lub używając wertykulatora, który prócz zebrania filcu poprzecina dodatkowo darń i napowietrzy glebę. Na trawnikach o mniejszej powierzchni wystarczy nakłuwać darń widłami na głębokość około 10 cm albo spacerować w butach z kolcami. Natomiast na większych należy użyć aeratora, czyli wału z kolcami. W przypadku kratki trawnikowej wertykulator oraz aerator mogą uszkodzić ekokratkę, dlatego też lepiej używać wspomnianego wcześniej obuwia. Gdy darń zostanie usunięta, można zastosować nawóz dostosowany do panujących w ogrodzie warunków oraz gatunków trawy. Ważne jest, by od sierpnia nie stosować nawozów wieloskładnikowych, ponieważ zawarty w nich azot pobudza rośliny do wzrostu i tym samym trawnik byłby bardziej wrażliwy na uszkodzenia przez niskie temperatury. Po każdym nawożeniu trawę należy obficie podlać, aby nie dopuścić do poparzenia.

Aeracja jest zabiegiem, dzięki któremu masa korzeni traw się ewidentnie zwiększa, a darń trawnika wyrównuje się. Systematyczna rekultywacja gleby przyczynia się do efektywniejszego działania nawozów, zwiększenia elastyczności trawnika, a także zwiększenia zdolności regeneracyjnych traw. W przypadku często deptanych trawników można powtarzać ten zabieg dwa razy do roku.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *