Błędy przy zakładaniu trawnika w ekokratce

Założenie trawnika może wydawać się bardzo proste. Jednak bardzo łatwo można popełnić błędy, które wpłyną na wygląd naszej trawy. Należy pamiętać o kilku najważniejszych pomyłkach, których należy unikać, by nasza trawa mogła odpowiednio się prezentować.

trawa geoGRASS (8)Pierwszym błędem jest nieodpowiednia ziemia. Powszechnie spotyka się podłoża organiczne, a w ich skład wchodzi m.in. torf. Co prawda jest on zazwyczaj odkwaszony i wzbogacony w różne mikroelementy, jednakże bardzo silnie chłonie wodę i nawet przy najmniejszym przesuszeniu odbiera wodę roślinom, co m.in. spowalnia ich wzrost. Dlatego też pod trawnik lepiej stosować przepuszczalną ziemię piaszczysto-gliniastą o dużej zawartości próchnicy. Gleba nie powinna być zbyt gliniasta, gdyż będzie się szybko zaskorupiała. Natomiast zbyt lekka ziemia będzie tracić wodę za szybko. W przypadku zakładania małych trawników bądź przy punktowej regeneracji zniszczonych trawników można po prostu przekopać ziemię, usunąć kamienie oraz chwasty, zwałować i potem wysiać nasiona. Natomiast przy większych powierzchniach warto dowieźć żyznej i przepuszczalnej ziemi.

Kolejnym błędem jest zbyt wysoki poziom trawnika w ekokratce. Jeżeli założymy trawnik na ziemi, która jest równo z poziomem chodnika, płyt czy krat, spowoduje to, że darń po rozrośnięciu znajdzie się powyżej poziomu i przy koszeniu trawnik będzie ścinany nawet do zera, co nie będzie prezentowało się zbyt estetycznie. Poprawnie ułożony trawnik powinien zostać założony na glebie zwałowanej do ok. 0,5 cm poniżej krat trawnikowych. Ziemię po naniesieniu w ekokratce należy intensywnie podlać, aby doprowadzić do jej ubicia.

Istotne jest również używanie odpowiedniej mieszanki traw. Mieszanka trawnikowa powinna być dostosowana do panujących wokół warunków, trawa geoGRASS 4m.in. do gleby. Właściwie dobrana mieszanina potrafi przetrwać w najróżniejszym środowisku i jednocześnie ładnie się prezentować. Jest to istotne także w przypadku kratek trawnikowych, w których panują specyficzne warunki. Dlatego też warto wybrać przystosowaną do tego trawę, jak geoGRASS. Zawiera ona gatunki szczególnie odporne na trudne uwarunkowania glebowe oraz pokarmowe, charakteryzujące się niewielkimi wymaganiami pokarmowymi i dużą odpornością na suszę. Dzięki temu sprawdzi się ona w rozmaitych warunkach.


Stosując się do powyższych zasad z pewnością uda się założyć trawnik, który będzie dobrze rósł i pięknie się prezentował w naszym ogrodzie lub przydomowym podjeździe. Dobrze prezentujący się trawnik jest nie tylko naturalną ozdobą- pełni rolę klimatotwórczą, a nawet wpływa na nasze samopoczucie.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *