Choroby trawnika cz. 2

Choroby traw występują w różnych porach roku i z rozmaitych powodów. Zazwyczaj pojawiają się wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji trawnika. Panujące w ogrodzie warunki również mogą przyczyniać się do pojawiania szkodliwych grzybów czy też zamierania trawy.

436856222_3d411fc318_zJedną z groźniejszych chorób zagrażających ogrodowej zieleni jest pleśń śniegowa. Objawia się brunatnymi plamami darni o wielkości nawet 20 cm, które pojawiają się późną jesienią oraz wiosną. Rozwojowi pleśni sprzyja chłodna i wilgotna pogoda, zwłaszcza gdy często pojawia się rosa i mgła oraz występują duże wahania temperatur. Grzyby, które wywołują chorobę potrafią przetrwać nawet w trudnych dla nich warunkach. Do ich rozwoju przyczynia się zbyt wysoki odczyn pH gleby i zbyt intensywne nawożenie azotem. Sprzyjające jest również pozostawienie na zimę zbyt wysokiej trawy oraz niezgrabione liście drzew, które tworzą dodatkową wilgotną powłokę. W walce z pleśnią należy przeprowadzać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne- wertykulację oraz aerację, które zredukują warstwy filcu. Dodatkowo warto też późnym latem ograniczyć nawożenie roślin azotem na rzecz nawozów potasowych.

15121386949_65abb0224b_zCzęsto występująca latem dolegliwość trawników to zgorzel fuzaryjna, która przyczynia się do placowego zamierania trawy. Plamy te mogą występować w formie kół, smug lub pierścieni, w środku których znajdują się zdrowe rośliny. Wywoływana przez grzyby objawia się zasychaniem młodych siewek traw oraz ich obumieraniem. Rozwój tej choroby wiąże się z różnymi czynnikami. Może być spowodowane zbyt obfitym nawożeniem azotem, wysokim pH gleby, zastoinami wody czy też zbyt gęstym siewem nasion. Sprzyja jej także wysoka temperatura oraz susza (zwłaszcza, gdy darń była wcześniej mocno nawodniona).

Natomiast mączniak traw występuje przede wszystkim na trawnikach rosnących w cieniu o dużym zagęszczeniu darni. Objawia się on białym nalotem na liściach. Porażone liście żółkną i z czasem zasychają, co skutkuje rozrzedzenie darni. Wiechlina łąkowa jest szczególnie podatna na występowanie tej choroby. Walce z mączniakiem sprzyja niskie koszenie trawy, wertykulacje oraz zmniejszenie zacienienia obszaru.

Istnieje wiele przeróżnych chorób traw i nie sposób opisać wszystkie. Jednak zapobiegać im wszystkim można w prosty sposób- zapewniając trawom odpowiednią pielęgnację. Pamiętając o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu i przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych zapewnimy naszemu trawnikowi, temu z rolki czy też w kratce ogrodowej, odpowiednie warunki rozwoju.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *