Co i jak rozgraniczają obrzeża ogrodowe?

Najpopularniejszym zastosowaniem obrzeży ogrodowych jest oddzielenie trawnika od rabaty tak, by trawa nie przerastała na obszar, na którym nie jest pożądana. Plastikowe palisady mają jednak również inne przeznaczenie, zależnie od sąsiadujących ze sobą materiałów, które mają oddzielać, jak przykładowo kora i trawa czy trawa i kruszywo.

1) kora i trawa

geoBORDER
Obrzeże geoBORDER między trawą a korą

Zastosowanie obrzeży do oddzielenia trawy od kory służy w dwóch kierunkach – z jednej strony trawa nie przerasta na część zasypaną korą, zaś z drugiej kora nie przedostaje się na powierzchnię porośniętą trawą. Obrzeża ogrodowe układamy na poziomie trawy, a z drugiej strony zasypujemy korą do tej samej wysokości, w ten sposób niemal całkowicie ukrywając plastikowy element w ogrodzie.

2) trawa i kruszywo

geoBORDER
Obrzeże geoBORDER między trawą a kruszywem

W tym przypadku również występuje dwukierunkowa funkcjonalność obrzeża ogrodowego – trawa nie wykracza poza wyznaczony teren, podobnie jak kruszywo nie przesypuje się na zieloną nawierzchnię. W zależności od preferencji, obrzegowanie można niemal całkowicie przesłonić, można również wyraźniej zaznaczyć granicę między kamieniem a murawą.

3) eko kratka geoSYSTEM

geoBORDER
Obrzeże geoBORDER przy eko kratce

Przy tworzeniu nawierzchni z eko kratką geoSYSTEM, gdy kratkę należy przyciąć np. po łuku, należy zastosować obrzeże geoBORDER. Tworzy ono obrzegowanie nawierzchni i zabezpiecza przed rozsypaniem wypełnienia.

4) dwa rodzaje kruszywa

geoBORDER
Obrzeże geoBORDER między dwoma rodzajami kruszywa

Rozgraniczenie dwóch rodzajów kruszywa ma za zadanie zapobieżenie ich mieszaniu się, co pozwala zachować estetyczny wygląd ogrodu. W tym przypadku obrzeże pozostaje widoczne, wystając powyżej linii kamieni, zwłaszcza w przypadku sąsiadowania ze sobą kruszyw mocno zróżnicowanego kalibru, np. żwiru z otoczakami.

5) kostka brukowa lub granitowa i kora

geoBORDER
Obrzeże geoBORDER między kostką brukową a korą

Zadaniem obrzeży ogrodowych jest w tym przypadku, oprócz zapobiegania przedostawaniu się kory na sąsiedni obszar, także wzmocnienie i stabilizacja kostki brukowej lub granitowej. Obrzeże zastępuje betonowy krawężnik. Jak widać na powyższym zdjęciu, między kostkę i obrzeże można wprowadzić spoiwo, dzięki czemu nie będzie się ona rozjeżdżała. geoBORDER układamy delikatnie powyżej poziomu kostki, z drugiej strony zasypując korą do wysokości jego górnej krawędzi.

6) kruszywo i nawierzchnia ziemna

geoBORDER
Obrzeże geoBORDER między kruszywem a nawierzchnią ziemną

Wykorzystanie obrzeży ogrodowych do rozgraniczenia kamiennej ścieżki od rosnących obok krzewów ma na celu powstrzymanie kruszywa od przesypywania się na sąsiadującą rabatę. Alejka zwykle usypywana jest wyżej niż poziom gleby, toteż obrzeże pozostaje widoczne od strony rabaty.

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *