Człowiek – wróg czy sojusznik natury?

Czasami możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że największym wrogiem człowieka jest on sam. Niewątpliwie, takie stwierdzenie nie jest pozbawione sensu. Ten negatywny wpływ często objawia się nie wprost, wpływając na nasze życie niejako na skutek negatywnego efektu zewnętrznego. Postęp techniczny i technologiczny, rozwój nowych technologii, urbanizacja czy globalizacja niosą ze sobą nie tylko pozytywy dla współczesnych społeczeństw, ale również duże zagrożenia dla obecnych i przyszłych generacji. Procesy te odbijają się negatywnie na stanie środowiska naturalnego, prowadząc choćby do zmniejszania powierzchni lasów czy też zmian klimatycznych.

śmieci las człowiekAle żeby zauważyć negatywny wpływ człowieka na naturę nie trzeba sięgać do tych raczej niezauważalnych na co dzień procesów. Wystarczy zerknąć na dzikie wysypiska śmieci w lasach, zbędne rupiecie porzucone tu i ówdzie wśród zieleni, czy też pomyśleć o decyzjach zezwalających na realizację komercyjnych inwestycji kosztem cennych przyrodniczo terenów. Chyba wszyscy mamy jeszcze w pamięci słynną aferę o Dolinę Rospudy, obecnie natomiast środowiska ekologiczne rozgrzewa do czerwoności decyzja Ministerstwa Środowiska o wycięciu części drzew zajętych przez kornika drukarza na terenie Puszczy Białowieskiej. Abstrahując od politycznego echa tych decyzji, niezaprzeczalnym jest tutaj wymiar ingerencji człowieka w ekosystem, który zdaniem wielu ekspertów w znaczącej mierze powinien być pozostawiony sam sobie.

Oczywiście, nie należy popadać w drugą skrajność, zdecydowanie przekreślając dorobek ludzkości i wszelkie zachodzące w dzisiejszym świecie procesy. Wśród całego negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko znajdziemy i takie

kratki ogrodowe business garden warszawa
Ekologiczny kompleks biurowy Business Garden w Warszawie z kratkami ogrodowymi

przykłady, gdzie ludzie starają się żyć w zgodzie z przyrodą. Mamy tu na myśli wszystkie te przypadki, w których uwzględnienie potrzeb człowieka idzie w parze z poszanowaniem dla tego, co pierwotne. Przejaw takiego myślenia stanowią choćby inwestycje wykorzystujące przyjazne dla środowiska technologie, zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa. Jednym z takich rozwiązań są kratki ogrodowe, które zapobiegają degradacji nawierzchni, umożliwiają odprowadzenie wody do gruntu, a ponadto pochodzą z recyclingu i same podlegają ponownemu przetworzeniu. Co więcej, dzięki nim możemy zwiększyć powierzchnię zieloną w centrach miast, nie tracąc na jej cennej funkcjonalności.

Tym samym stosując technologie takie jak kratki geoSYSTEM stajemy się nieco mniej destrukcyjni zarówno względem środowiska, jak i samych siebie.

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *