Drenaż żwirowy z eko kratką

Nadmiar wody gromadzący się wokół domu stanowi zagrożenie dla ścian, głównie fundamentowych i piwnicznych. W wyniku działania wody mogą one pleśnieć, może również słabnąć ich nośność, co z kolei ma szkodliwy wpływ na konstrukcję całego budynku. Na takie szkodliwe działanie wody narażone są zwłaszcza te domy, które zbudowane zostały na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych, jak również osadzone na zboczach i skarpach. By zapobiec erozji materiałów tworzących ściany budynku należy wykonać wokół niego odpowiedni drenaż.

W przypadku działek o wysokim maksymalnym poziomie wód gruntowych problem występuje wówczas, gdy np. na skutek obfitych opadów deszczu wody te podchodzą wyżej, podtapiając znajdujące się pod powierzchnią ziemi pomieszczenia. Mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem kapilarnego podciągania wód gruntowych przez ściany. Jeśli wysoki poziom wód podziemnych występuje w parze z gruntem o małej przepuszczalności, wykonanie drenażu jest obligatoryjne. Z kolei w przypadku domów wznoszonych na skarpie zagrożenie stanowi spływająca po niej woda, która wobec braku systemu drenującego zatrzymywałaby się na ścianach piwnicznych.

Istnieje kilka rodzajów drenażu, które można zastosować wokół domu. Najczęściej stosowany jest ten, który składa się z rur i studzienek, przyjmujących nadmiar wody z obejścia budynku. Natomiast ze względu na oszczędność czasową i finansową warto również zainteresować się tzw. drenażem francuskim, czyli inaczej żwirowym, do którego przygotowania można wykorzystać eko kratki geoSYSTEM G3 i G4, a także S60 oraz S60s. Nie wymaga on kopania w ziemi i montowania rur, jak również studzienek kontrolnych. W celu utworzenia takiego systemu drenażowego należy ułożyć wokół domu eko kratkę i zasypać ją szczelnie przez kruszywo mineralne możliwie jednorodnej frakcji (przynajmniej 8 mm). Tym samym zapobiegniemy zamakaniu ścian w naszym domu w sposób efektywny, a zarazem efektowny.

drenaż żwirowy eko kratka

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *