Eko kratka a … tereny wojskowe

Wielu chłopców od maleńkości fascynuje wojsko. Mundury, karabiny i wizja bohaterstwa rozbudzają wyobraźnię. Chyba nie ma na świecie reprezentanta płci męskiej, który za młodu nie posiadałby armii żołnierzyków czy też nie bawiłby się figurkami należącymi do jego kolegów. Z czasem większość z nich wyrasta z dziecięcych pragnień, a wręcz przeciwnie, konfrontując je z otaczającą ich rzeczywistością stara się trzymać jak najdalej od armii. Jej istnienie to jednak warunek konieczny obronności każdego państwa, dlatego należy się cieszyć z faktu, że nie wszyscy podchodzą do służby wojskowej w ten sposób, nie porzucając marzeń o działaniu dla dobra kraju, wypełnianiu misji, bohaterstwie.

Służba wojskowa wymaga niemałego poświęcenia. Mieszkanie w jednostce, którą opuścić można wyłącznie na podstawie kilkudniowej przepustki, ścisły rygor postępowania, a do tego zdarzające się wyjazdy na niebezpieczne misje pokojowe, ale też powiązane z działaniami wojennymi. W ostatnich latach najbardziej nagłośnionymi przypadkami misji były te prowadzone w Iraku i w Afganistanie. Głównymi zaangażowanymi w obie kampanie były armie amerykańska oraz brytyjska. W przypadku drugiej z nich, w ustanowionym na pustynnych terenach Afganistanu Camp Bastion zastosowanie znalazły … eko kratki.

wojsko afganistan eko kratka
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej, www.isaf.wp.mil.pl

Jeśli na chłodno przeanalizować temat, to w zasadzie nie ma się czemu dziwić. Wysoka wytrzymałość i nośność kratek, w połączeniu z ich odpornością na wysokie temperatury oraz oddziaływanie promieni słonecznych mówią same za siebie. Kratki mogły więc służyć zarówno ruchowi pieszemu żołnierzy jak i transportowi ciężkiego sprzętu wojskowego. Ponadto stanowiły one podstawę od całą infrastrukturę bazy. Ich niewątpliwą zaletą był fakt, że w przeciwieństwie do pustynnego piasku nie nagrzewały się, dzięki czemu nie podnosiły temperatury we wnętrzu wojskowych butów, i tak na co dzień wystarczająco ciepłych.

Eko kratki w tym przypadku zastosowano w obszarze działań wojennych, w dodatku w raczej ekstremalnym klimacie, ale ze względu na dużą nośność i wytrzymałość podobne zastosowanie mogą one znaleźć chociażby na fragmentach poligonów szkoleniowych czy jednostek wojskowych również w naszych szerokościach geograficznych.

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *