Jak dobrze przygotować ziemię pod trawnik? Cz. 1

Jeżeli chcemy, aby trawnik w naszym ogrodzie wyrósł równo i ładnie się prezentował, musimy stworzyć mu ku temu odpowiednie warunki. Podstawowym warunkiem jest tutaj prawidłowe przygotowanie ziemi. Dzięki temu sukces mamy zagwarantowany. Na przygotowanie podłoża składa się kilka etapów, a 2 z nich przedstawimy w pierwszej części artykułu.

49278871_f3b289102d_zPierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich chwastów jednorocznych oraz wieloletnich. Pozbycie się ich całkowicie jest raczej niemożliwe, jednak im więcej ich wytępimy, tym lepiej. Najskuteczniejszą metodą będzie użycie środków do zwalczania chwastów- herbicydów. Po spryskaniu herbicydem należy poczekać jakiś czas, by substancje mogły wsiąknąć w rośliny. Po pierwszym użyciu substancji warto poczekać aż chwasty znów odrosną i powtórzyć zabieg. Zazwyczaj środki te stosuje się dwa razy w roku: na jesień oraz wiosną przed planowanym założeniem trawnika.

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami stosowania substancji chemicznych i wolimy uniknąć używania herbicydów, to nie pozostaje nam nic innego jak mechaniczne oczyszczenie gleby. Jednak jest to czynność czasochłonna i w przypadku dużych powierzchni jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie pozbędziemy się wszystkich niechcianych roślin.

W przypadku gdy będziemy zakładać trawnik na terenie podmokłym, należy go odwodnić i przeprowadzić drenaż. Jeżeli pominiemy tę procedurę, to po deszczach w zamiast zielonego trawnika w ogrodzie zastaniemy same kałuże. Jedną z łatwiejszych metod na odwodnienie trawnika jest zastosowanie gruboziarnistego piasku bądź drobnego żwirku i zrobienie z niego drenażu. Aby to zrobić, należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby (ok. 30 cm wystarczy), wyłożyć warstwę drenażową (jej grubość powinna wynosić ok. 5-10 cm) a następnie dobrze ją ubić. Na koniec rozkładamy zebraną wcześniej ziemię. Może też być tak, że powierzchnia jest zbyt duża na wyłożenie warstwy drenażowej. W takim przypadku można pokusić się na wykonanie drenażu z użyciem rur oraz odpływów. Jednak ten zabieg jest już o wiele bardziej skomplikowany, dlatego też lepiej powierzyć go profesjonalistom.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *