Jak wzmocnić skarpę?

Istnieje wiele możliwości wzmocnienia skarpy, nasypu lub wału. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak dopasowanie funkcjonalne, cena, a w przypadku przydomowego ogrodu również współgrania z fasadą budynku. Do tego wszystkiego dochodzą indywidualne preferencje osoby decyzyjnej (właściciela posesji czy w przypadku terenów publicznych miejskiego projektanta) w zakresie estetyki. Tradycjonaliści będą woleli pozostać przy elementach betonowych, zaś zwolennicy nowszych rozwiązań chętniej skorzystają z takich materiałów, jak geosiatka.

Właśnie geosiatki są najlepszym sposobem na wzmocnienie pochyłości terenu przed zsypywaniem się ziemi i jej wypłukiwaniem przez wodę opadową. Zapewniają one stabilność powierzchni oraz jej naturalny wygląd. Szerokie oczka sprawiają, że w glebie wzmocnionej geosiatką możemy zasadzić nie tylko trawę, ale i większą roślinność, bez obaw o ich utrzymanie się na ukośnym terenie. Tego typu rozwiązanie można zwykle spotkać w ogrodach, a także przy ścieżkach nad brzegami rzek oraz na zboczach znajdujących się w granicach miasta wzgórz.

geosiatka zbocze skarpa wzgórze

Geosiatka geoSYSTEM S60s na zboczu wzgórza Przemysła w Poznaniu

Nie w każdym przypadku możemy jednak wyłożyć na skarpie geosiatkę. Gdy brakuje miejsca na szeroką skarpę lepszym rozwiązaniem jest postawienie muru oporowego z betonowych gazonów lub bloczków skarpowych. Wówczas zamiast pochyłości na całym odcinku uzyskujemy swego rodzaju pionową blokadę dla ziemi zebranej między dwoma poziomami. Rozwiązanie to bywa stosowane w przestrzeni miejskiej, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest niemal na wagę złota.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>