Koszenie trawnika w kratkach geoSYSTEM

Ostatnim z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, nie tylko tych w kratce trawnikowej, jest ich koszenie. Wielu z nas miało okazję własnoręcznie kosić trawnik w ogrodzie bądź też na działce rekreacyjnej, innym również nieobcy jest dźwięk kosiarki i charakterystyczny zapach świeżo skoszonej trawy. Podobnie jak przy podlewaniu, tak i w przypadku ścinania trawy sprzymierzeńcami są panująca za oknem pogoda wraz z cyklem wegetacyjnym. Wszak oba zabiegi są ze sobą ściśle powiązane – jeśli dostarczamy trawie wody i substancji odżywczych, wówczas naturalnie następuje jej wzrost, aż w którymś momencie zachodzi potrzeba jej skrócenia.

Koszenie nie jest wyłącznie zabiegiem estetycznym, mającym na celu zapobiegnięcie zarośnięciu ogrodu, ma również znaczenie praktyczne dla wzrostu traw. Niezwykle istotna jest regularność w skracaniu długości źdźbeł traw. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekali z użyciem kosiarki, wówczas wybujałe liście trawy będą blokowały światłu słonecznemu dostęp do ich dolnych partii, co w efekcie negatywnie wpłynie na ich dalszy wzrost. Z drugiej strony trzeba również uważać, żeby nadmiernie nie skrócić źdźbeł traw, gdyż w przeciwnym razie narazimy je na negatywne skutki oddziaływania promieni słonecznych, takie jak poparzenie.

Koszenie murawy w kratce trawnikowej przeprowadzamy docelowo na minimalną wysokość 1-2 cm nad poziom gleby, jednak dopiero po uzyskaniu zwartej nawierzchni. W doprowadzeniu do szybkiego zadarnienia gruntu pomoże koszenie trawy w ciągu pierwszego roku od jej zasiania na minimalną wysokość 4-5 cm. Natomiast z pierwszym koszeniem należy zaczekać do momentu, w którym trawa osiągnie przynajmniej 8-12 cm. Trawnik w kratce geoSYSTEM powinien być koszony nie rzadziej niż jeden raz w ciągu tygodnia. Ułatwienie w przeprowadzaniu procesu koszenia stanowić może obrzeże trawnikowe, ułożone powyżej poziomu gruntu, stanowiące tym samym blokadę dla kół kosiarki.

optymalna długość trawy w kratkach trawnikowych
Optymalna długość trawy w kratkach trawnikowych

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *