Kratka trawnikowa a ulewne deszcze i burze

W ostatnich tygodniach Polskę nawiedza fala gwałtownych burz i nawałnic, czyniących sporych rozmiarów zniszczenia oraz niosących wiele niedogodności dla wielu z nas. Powalone drzewa i ich konary przygniatają samochody i zrywają linie sieci elektrycznej, potężny wiatr porywa dachy, a nawet całe konstrukcje budowlane, zaś woda opadowa podmywa piwnice oraz niżej położone partie terenu i spływa z impetem do rzek, które tym samym wylewają ze swych koryt. Jak w takiej aurze sprawdza się kratka trawnikowa? Czy ich zastosowanie pozwala uniknąć części zniszczeń związanych z silnymi opadami?

Jedną z wielu zalet kratki trawnikowej jest jej ażurowa budowa i zapewniana w ten sposób wodoprzepuszczalność nawierzchni. Tym samym woda opadowa zamiast pozostawać na powierzchni może spływać w głąb ziemi, docierając do wód głębinowych. Oczywiście, w przypadku tak silnych, ulewnych deszczy gleba nie jest w stanie przyjąć całości wody deszczowej, niemniej zastosowanie kratki trawnikowej niweluje jej ilość, pozostającą w formie kałuż. To zaś pozwala uniknąć uciążliwości, takich jak utrudnione przejścia przez jezdnię, zalane przejścia podziemne czy też występujące z koryt cieki.

kałuże po ulewach
Nawierzchnia niewzmocniona kratką trawnikową po ulewnych deszczach (autor: Elliott Brown, źródło: www.flickr.com)

Kratka trawnikowa ma za zadanie głównie wzmocnienie nawierzchni, lecz stosowana na skarpach otrzymuje również funkcję stabilizującą grunt. Jest to o tyle istotne w kontekście ulewnych deszczy, że intensywne opady wypłukują ziemię, co potęguje spływająca woda opadowa. Tym samym wiele miejsc wymaga później uzupełnienia ziemią, porwaną przez strumienie deszczówki, a jeśli osiądzie ona na pobliskim trakcie pieszym, niezbędne staje się jej usunięcie. Tych prac można uniknąć, stosując kratkę trawnikową, która zatrzymuje podłoże w miejscu i uodparnia glebę na erozję wodną.

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *