Kratki ogrodowe wypełnione trawą

W jednym z wcześniejszych wpisów wspominaliśmy już o warunkach, jakie powinna spełniać trawa pokrywająca kratki ogrodowe oraz jak prawidłowo powinna być pielęgnowana. Przypomnijmy, że najlepiej zastosować mieszankę traw, która będzie odporna na wszelkie trudności związane ze wzrostem w kratkach, takie jak ubogie warunki pokarmowe i glebowe, susza, częste deptanie czy też duże obciążenia ze strony pojazdów.

Rynek traw jest bogaty w rozmaite mieszanki, bardziej lub mniej przystosowane do warunków panujących na powierzchniach trudnych dla wzrostu muraw, jak w przypadku pokrycia kratkami ogrodowymi. Zastosowanie nieprawidłowej odmiany trawy w połączeniu ze źle dobraną glebą może skutkować wyglądem trawy jak na poniższej fotografii:

niewłaściwa gleba i mieszanka traw

Dlatego aby zapobiec tego typu sytuacjom powstała mieszanka traw geoGRASS, na którą składają się w odpowiednich proporcjach następujące gatunki:

  • życica trwała
  • kostrzewa czerwona rozłogowa
  • kostrzewa czerwona kępowa
  • kostrzewa szczeciniasta

Przez szybkie wschody życica już po kilku dniach daje efekt zazielenienia, a także zapewnia ochronę gatunkom dłużej kiełkującym. Wymaga przy tym jednak zwiększonego nawożenia azotowego. Oba gatunki kostrzewy czerwonej charakteryzuje wysoka odporność na niedobory pokarmowe, glebowe i światła. W podobnych warunkach świetnie radzi sobie kostrzewa szczeciniasta, która w dodatku jest mrozoodporna, a przy korzystnych okolicznościach pogodowych także zimozielona. Kostrzewę należy rzadziej kosić, ze względu na wolny wzrost – ich wschody trwają od dwóch do trzech tygodni.

Norma wysiewu trawy geoGRASS to 20-25 g/mkw. Aby doprowadzić do szybkiego zadarnienia gruntu, w pierwszym roku po zasiewie powinniśmy kosić trawę na wysokość nie mniejszą niż 4-5 cm. Należy przy tym pamiętać, by pierwsze koszenie przeprowadzić nie wcześniej niż po osiągnięciu przez trawę 8-12 cm. Dopiero po uzyskaniu zwartej murawy koszenie można obniżyć, jednak nie bardziej niż do wysokości 1-2 cm. Ważne, aby o trawę regularnie dbać, czyli minimum raz w tygodniu kosić, nawozić i często podlewać.

Zastosowanie odpowiedniej mieszanki traw, a także zachowanie wszelkich rad związanych z ich wysiewem oraz pielęgnacją pozwalają osiągnąć pożądane efekty takie, jak na poniższym zdjęciu – kratka jest praktycznie niewidoczna:

kratki ogrodowe

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *