Napowietrzanie trawnika wzmocnionego kratką ogrodową

Wspominaliśmy niedawno o jednym z istotniejszych elementów pielęgnacji trawnika, jakim jest jego nawożenie. Dziś pora wspomnieć o kolejnym zabiegu mającym na celu utrzymanie murawy w dobrej kondycji, czyli o jej napowietrzaniu, zwanym też aeracją. Ma ona szczególnie istotne znaczenie w przypadku intensywnie użytkowanych trawników, w których przypadku wierzchnia warstwa gleby staje się nadmiernie zbita i zagęszczona. W przypadku trawników wysianych na nawierzchniach wzmocnionych kratką ogrodową, procesowi temu sprzyja częste parkowanie oraz deptanie.

Zbita ziemia utrudnia przesiąkanie wody (o którego istocie również ostatnio wspominaliśmy) oraz dopływ składników odżywczych i powietrza do systemu korzeniowego. Są to elementy niezbędne dla życia roślin, dlatego ich brak osłabia osadzoną w kratkach trawę, a w ostateczności prowadzi do jej wypadnięcia. Dlatego właśnie niezbędne jest napowietrzanie gleby, którego przeprowadzenie zaleca się wczesną wiosną, po obeschnięciu ziemi.

kratka ogrodowa

Napowietrzanie pozwala trawie w kratce ogrodowej zdrowo rosnąć

Napowietrzanie polega na wykonaniu otworów lub szczelin w podłożu, w obszarze rozwojowym korzeni traw. Powinny one sięgać głębokości od 5 do 15 cm i być rozłożone w równych odstępach, co 10-15 cm. W celu wykonania aeracji nie są potrzebne żadne szczególne narzędzia – wystarczy szpikulec lub buty z kolcami, którymi lekko podważymy glebę. Napowietrzanie przeprowadzamy przynajmniej raz w roku lub częściej, w razie potrzeby. Dzięki temu zabiegowi poprawia się wymiana powietrza w glebie, a woda i nawozy skuteczniej przenikają do podłoża, co jest szczególnie istotne w przypadku trawników wzmocnionych kratką ogrodową.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>