Narzędzia do pielęgnacji trawnika cz. 2

Przy zakładaniu oraz pielęgnacji trawnika niezbędne są narzędzia, które umożliwią nam sprawną i dokładną pracę, dzięki której nasz trawnik będzie się pięknie prezentował przez cały rok.

5023304326_65cfdc132b_zNa samym początku, przy zakładaniu trawnika z pewnością przyda nam się szpadel z owalnym lub zaostrzonym trójkątnie końcem. To, jakie narzędzie wybierzemy powinno zależeć m.in. od rodzaju gleby w naszym ogrodzie. Np. gleby ciężkie i mokre wymagają narzędzi o mocniejszej budowie, natomiast przy glebach lekkich wystarczą sprzęty delikatniejsze. Warto zwrócić uwagę także na dobrze wyprofilowany trzonek i szerokość blachownicy. W przypadku działek o dużej powierzchni pomocna będzie glebogryzarka z napędem spalinowym, która spulchni glebę do 25 cm głębokości.

Warto zainwestować też w wał z rączką i obręczami z kolcami. Wałowanie gleby pozwala wyrównać podłoże i osiąść ziemi przed wysiewem nasion. Zabieg ten można też powtórzyć po wysianiu trawy lub rozłożeniu trawnika z rolki- nasiona oraz płaty darni łatwiej zespolą się wtedy z ziemią. Zabieg ten jest przydatny także przed rozłożeniem kratki trawnikowej: wyrównując teren pod eko kratkę znacznie ułatwi naszą późniejszą pracę.

Natomiast przy samym wysiewie traw bardzo przydatne są siewniki na kółkach o wyglądzie wózka. Mają one regulowane dziurki, przez które wyrzucane są na trawnik nasiona traw. Dostępne są także siewniki ręczne na baterie. Urządzenia tego typu doskonale nadają się także do rozkładania nawozów i zapewniają najbardziej równomierny wysiew.

aeracjaW kolejnych etapach pielęgnacji z pewnością przydadzą się zwykłe wachlarzowe grabie, za pomocą których usuniemy z trawnika opadłe liście, skoszoną trawę. Ich zęby mogą być wykonane z plastiku bądź stalowego drutu.

O dobrą kondycję naszego trawnika zadbamy także za pomocą wertykulatora, który ostrymi nożami nacina pędy i rozłogi traw. Dzięki temu wszelkie niezbędne składniki docierają do podłoża gwarantując tym samym prawidłowy rozrost darni. Natomiast aerator nakłuwając powierzchnię traw rozluźnia glebę sprawiając, że do strefy korzeniowej dostanie się powietrze.

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się roboty ogrodowe. Dzięki wyposażeniu w silnik spalinowy oraz różnego rodzaju przystawki mogą wykonywać rozmaite prace ogrodowe: aerację, wertykulację trawnika, spulchnianie gleby, przycinanie trawnika czy usuwanie mchu.

Odpowiednie narzędzia ogrodowe umożliwią nam prawidłową pielęgnację naszego trawnika stwarzając mu odpowiednie warunku do prawidłowego rozrostu. Nasz wysiłek i nakład pracy zostanie wynagrodzony w postaci pięknej i zielonej trawy.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *