Narzędzia niezbędne do pielęgnacji trawnika cz.1 – kosiarki

Narzędzia do pielęgnacji naszego domowego trawnika powinny być dokładnie dobrane do naszego zapotrzebowania. Jako że korzystamy z nich regularnie, nie należy też na nich oszczędzać. W końcu to dzięki nim nasza trawa prezentuje się pięknie i zdrowo.

8149296275_9941e6878b_zPodstawowym sprzętem do pielęgnacji jest kosiarka. Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele- to, jaką wybierzemy zależy od naszych potrzeb. W przypadku małego trawnika w zupełności wystarczy zwykła kosiarka bębnowa. Jako że nie jest wyposażona w silnik, pracuje zdecydowanie ciszej, dzięki czemu nie będzie przeszkadzać np. sąsiadom. Jako że trawa jest podcinana podobnie jak nożycami, powierzchnia cięcia tutaj jest równa i dzięki temu można kosić trawę nawet na wysokości 1,2 cm. W przypadku nieco większych trawników również zaleca się kosiarki elektryczne., które są lekkie i zwrotne. Jednak mają także ograniczenie w postaci kabla, który utrudnia koszenie między ogrodową roślinnością.

W dużych ogrodach zdecydowanie lepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe. Posiadają większą szerokość koszenia, a do tego są wyposażone w pojemny kosz. Dzięki temu na koniec koszenia nie musimy grabić trawnika, wystarczy tylko opróżnić zapełniony pojemnik. Niektóre modele posiadają w dodatkową funkcje mulczowania, które polega na mieleniu koszonej trawy, dzięki czemu kosz może być rzadziej opróżniany.

lawn-mower-938555_640Czasem podczas koszenia przydatna może być też podkaszarka, która sprawdza się zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Część modeli posiada regulację nachylenia trzonka, co ułatwia pracę między krzewami i inną roślinnością. Sprawdzają się także przy brzegach trawnika, gdzie znajdują się ogrodzenia, rabaty czy wykorzystano obrzeża ogrodowe.

Jeżeli w naszym ogrodzie wyłożyliśmy kratkę trawnikową, nie musimy obawiać się o nią w trakcie koszenia, bowiem znajduje się ona poniżej ostrzy kosiarki. W związku z tym nie dojdzie do żadnego uszkodzenia tworzywa.

Przy zakupie sprzętu przede wszystkim należy kierować się wielkością trawnika oraz naszymi możliwościami. W niewielkim ogrodzie nie będziemy potrzebować napędu spalinowego (tutaj lepiej sprawdzą się narzędzia ręczne), jednak z pewnością przyda nam się on na dużym obszarze. Trzeba też pamiętać, że za małe lub zbyt duże sprzęty będą nam tylko utrudniać pracę, dlatego w razie wątpliwości lepiej poradzić się sprzedawcy. Zdecydowanie nie warto kupować też zbyt wielu narzędzi- niepotrzebne będą po prostu leżały i zajmowały miejsce.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *