Nawierzchnie ekologiczne

W poprzednim artykule wspominaliśmy o istocie wodoprzepuszczalności kratek trawnikowych. Dziś pozostaniemy przy tym temacie, ale omówimy go nieco szerzej. Syntetyczne kratki ogrodowe są bowiem tylko jednym z przykładów tzw. nawierzchni ekologicznych, umożliwiających wodzie przedostawanie się do gruntu. A trzeba zaznaczyć, że tego rodzaju rozwiązania niosą ze sobą wiele korzyści zarówno dla nas, jak i otaczającego nas ekosystemu.

Planując zabudowę terenu wokół domu kierujemy się zwykle względami praktycznymi. Przede wszystkim ma ona być ładna i estetyczna, idealnie komponując się z elewacją oraz zasadzonymi wokół roślinami. Tymczasem warto również spojrzeć na inne aspekty, by wybrać świadomie najlepsze rozwiązanie nie tylko dla nas, lecz również takie, które jednocześnie będzie przyjazne naturze.

Wiele popularnie stosowanych rodzajów nawierzchni należy do tych z kategorii nieprzepuszczalnych. W efekcie ich zastosowania, woda opadowa nie powiększa zasobów wód gruntowych, zamiast tego trafiając do kanalizacji. W ten sposób tworzą się poważne ubytki wody, które w obliczu niesprzyjających warunków klimatycznych (wysokie temperatury) mogą przyczyniać się do występowania suszy. Z drugiej strony, woda z kanalizacji przedostaje się do rzek, co przy obfitych opadach może powodować wzbieranie rzek, a nawet powodzie.

W przeciwieństwie do tych rozwiązań nawierzchnie ekologiczne umożliwiają naturalny obieg wody w przyrodzie – woda opadowa trafia na ziemię, gdzie dzięki przepuszczalnej warstwie wierzchniej przenika do podłoża, współtworząc wody gruntowe, dostarczając roślinom niezbędnych substancji do życia oraz parując, odpowiednio nawilżając powietrze. Aby było to możliwe, materiał, którym pokryta jest nawierzchnia musi być zbudowany ażurowo lub zapewniać możliwość takiego ułożenia.

Wracając do kwestii praktycznych, warto również przypomnieć, że wodoprzepuszczalna nawierzchnia znosi obowiązek zapłaty podatku od wód opadowych (tzw. podatku od deszczówki). Jednocześnie uwzględnienie w projekcie nawierzchni ekologicznej skraca czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę. Warto więc zainwestować w rozwiązania takie jak kratki ogrodowe geoSYSTEM.

kratka trawnikowa
Pokrycie nawierzchni kratkami ogrodowymi umożliwia wsiąkanie wody w podłoże

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *