Pielęgnacja domowego trawnika- koszenie trawy

Aby trawnik w naszym ogrodzie był powodem do dumy, musimy o niego należycie dbać. Prawidłowa pielęgnacja jest niezwykle istotna i jednocześnie czasochłonna. Jednym z jej podstawowych elementów jest koszenie trawy. Nie wystarczy jednak po prostu skrócenie trawy- trzeba wiedzieć, jak ją przyciąć, by jej nie uszkodzić, a ją wzmocnić.

lawnmower-384589_1280Regularne koszenie trawy pozwoli nam stworzyć zieloną, pięknie prezentującą się powierzchnię. Jej skracanie sprzyja rozrastaniu się traw, przez co szybciej dochodzi do szybkiego i równomiernego zadarniania powierzchni. Rozwój młodych liści staje się intensywniejszy, dzięki czemu ich żywa i soczysta barwa utrzymuje się przez cały okres wegetacji. Cykliczne skracanie murawy służy niszczeniu wyrastających w ogrodzie chwastów rocznych, ograniczając tym samym rozwój chwastów wieloletnich.

W przypadku, gdy nie dopilnujemy regularnego skracania traw, może dojść do ich kwitnięcia. Spowoduje to drewnienie trawy i tworzenie się kępek na trawników. Te zaś mogą zostać zarośnięte np. przez mchy. Ponadto kwitnąca trawa może być utrapieniem dla alergików. Co więcej, jeśli będziemy zwlekać z koszeniem zbyt długo, wtedy bujne liście trawy będą blokowały światłu słonecznemu dostępu do niższych partii, a to będzie miało wpływ na ich dalszy wzrost oraz wygląd.

wp_gotowe_12_logo_800Jak często należy przycinać murawę? Po jej wysianiu pierwsze koszenie trawnika powinno się odbyć 4-6 tygodni później. Później powinno odbywać się przynajmniej co 7-10 dni. Dla niektórych może być to niewygodne i zbyt czasochłonne, jednak najlepszym rozwiązaniem jest częste koszenie trawy, ale w niewielkich ilościach. Optymalna będzie 1/3 wysokości. Należy o tym stale pamiętać, gdyż nagłe skoszenie więcej niż połowy długości może zakłócić proporcje między częścią nadziemną i podziemną rośliny, a to będzie mieć negatywny wpływ na jej dalszy prawidłowy rozwój.

W przypadku trawy w kratce trawnikowej, częstotliwość używania kosiarki jest bardzo podobna. Trawnik z wyłożoną kratką geoSYSTEM należy kosić przynajmniej raz w ciągu tygodnia (najlepiej rano lub wieczorem) i skracać ją minimalnie na wysokość ok. 2cm nad poziom gleby. Warto też pamiętać, by trawę kosić wtedy, gdy jest sucha i podlać ją dopiero po koszeniu. W ciągu dnia intensywnie świecące słońce może źle wpłynąć na świeżo skoszoną trawę i jej dalszy rozrost.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *