Płyty ażurowe z betonu czy z plastiku?

Słysząc hasło „płyty ażurowe” większość ludzi wyobraża sobie klasyczne, betonowe kratki, które od lat stosuje się do wzmocnienia nawierzchni. Zastosowanie znajdują przede wszystkim w przestrzeni publicznej- na parkingach bądź drogach dojazdowych, jednak zauważymy je także na prywatnych posesjach np. przy podjazdach do garażu. Jednak płyty te doczekały się swoich plastikowych odpowiedników. Co tak naprawdę przemawia za płytami z tworzywa sztucznego?

medium-blog-10-150x150Na początek kwestia ekologii. jako że plastikowe płyty ażurowe mają większe oczka, w trakcie opadów przepuszczają do ziemi znacznie więcej wody (nawierzchnia jest praktycznie w 100% wodoprzepuszczalna!) i jej naturalna cyrkulacja zostaje zachowana. Dodatkowo do produkcji płyt wykorzystano surowce pochodzące z recyklingu. Wszystko to sprawia, że stosując kratki geoPRODUCT otrzymujemy nawierzchnię biologicznie czynną, która nie zakłóca w żaden sposób naturalnej wegetacji roślin.

W przypadku płyt betonowych jak i ekologicznych cena jest na podobnym poziomie. Jednak koszty transportu oraz montażu zaczynają się już różnić. Wynika to z ciężaru betonowych płyt, który wymaga o wiele większego nakładu siły przy załadunku i rozładunku. Tutaj zdecydowanie korzystniej prezentuje się zdecydowanie lżejsza kratka plastikowa.

Podobnie przedstawia się kwestia montażu. Płyty betonowe są droższe także w instalacji. Powodem jest prędkość jej układania, która wynosi zaledwie 10 mkw/h, natomiast w przypadku eko kratki jest to 100 mkw/h. Nie dość, że plastikowe odpowiedniki są zdecydowanie szybsze w montażu, to w dodatku możemy go wykonać samodzielnie oszczędzając w ten sposób na kosztach związanych z zatrudnieniem monterów. Jak widać, pod względem finansowym zdecydowanie korzystniej wypadają plastikowe płyty ażurowe.

Jednak to nie koniec zalet ekologicznych płyt. Kolejną kwestią są walory estetyczne przemawiające za plastikową kratą. Większe oczka oraz mniejsza powierzchnia samych płyt sprawia, że dominuje zieleń i naturalna roślinność.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *