Podlewanie trawnika w kratce ogrodowej

Pielęgnacja roślin w ogrodzie trwa przez praktycznie cały rok. Co prawda grudzień jest miesiącem, w którym nie wykonuje się zbyt wielu prac ogrodniczych, jednak zawsze warto pamiętać o tym, jakie zabiegi są istotne dla prawidłowego wzrostu naszego trawnika. Jednym z nich jest jego podlewanie, które jest ważne zwłaszcza po tym, jak został wysiany. Oczywiście lepiej mieć to na uwadze przez większość roku.

geosystem-muzeum-etnograficzne-web-13Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest woda dla rozwoju roślin. Brak opadów jest równoznaczny z tym, ze wodę musi dostarczyć człowiek. Inaczej trawa nie otrzyma niezbędnych składników. Szczególnie jeśli chodzi o trawę w kratce ogrodowej, gdzie trawa ma nieco trudniejsze warunki rozwoju. Jak wygląda podlewanie murawy w takich warunkach?

Decydując się na wyłożenie kratek ogrodowych warto od razu zdecydować się także na odpowiednio dobraną mieszankę traw, która będzie trwalsza i odporniejsza na ubogie warunki panujące w płytach ażurowych (m.in. gorsze warunki pokarmowe i niekiedy trudniejszy dostęp do wody). Doskonale sprawdzi się tutaj specjalna mieszanka traw gazonowych geoGRASS.

geosystem-muzeum-etnograficzne-web-11Właśnie ze względu na wspomniane niedogodności trawa powinna być podlewana zdecydowanie częściej i bardziej obficie. Podlewanie należy przeprowadzać przede wszystkim z rana. Woda nie paruje tak intensywnie niż w ciągu dnia, przy mocno świecącym słońcu i wyższych temperaturach. Lepiej unikać też godzin wieczornych, kiedy pojawia się już rosa.

Dla prawidłowego wzrostu traw ważne jest, aby była utrzymywana stała wilgotność ziemi. Możemy ją skontrolować w prosty, domowy sposób: wystarczy wbić np. śrubokręt – jeżeli będzie on docierał bez problemu na głębokość 10-15 centymetrów, to wilgotność jest optymalna. Jest to niezwykle ważne szczególnie podczas wschodu traw, czyli przez ok. pierwsze 3 tygodnie od zasiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>