Podlewanie trawników w płytach ażurowych

Wreszcie na dobre zapanowała wiosna, gdy cała flora budzi się do życia, a świat robi się jakby bardziej kolorowy – trawniki nabierają intensywnie zielonego koloru, klomby pokrywają się dywanami różnobarwnych kwiatów, piękne kolory przyjmują również kwitnące drzewa. Ale nic nie dzieje się samo z siebie. Owszem, źródłem tej przemiany są zmiany w pogodzie oraz cykl wegetacyjny roślin, niemniej wiele z nich nie poradziłoby sobie bez pomocy człowieka.

Właśnie wiosną, gdy wszystko rośnie i kwitnie, osoby zajmujące się profesjonalnie lub amatorsko ogrodnictwem mają najwięcej pracy. Panująca za oknem aura sprzyja spędzaniu długich godzin na własnym skrawku ziemi i pielęgnowaniu go. Jednak to właśnie słoneczna pogoda przyczynia się do zwiększenia ilości pracy do wykonania. Aby bowiem roślinność mogła wzrastać, potrzebuje do tego substancji mineralnych i wody.

O nawożeniu już wspominaliśmy, dlatego teraz skupimy się na podlewaniu, szczególnie w przypadku trawników w kratkach ogrodowych. Brak opadów oznacza, że drugą z wymienionych „życiodajnych substancji” musi dostarczyć człowiek, podlewając trawę pokrywającą płyty ażurowe. Jak właściwie nawadniać takie trawniki?

Zacznijmy od tego, że należy zastosować odpowiednią mieszankę traw, odporną na trudne warunki panujące w kratkach, w tym między innymi na ubogie warunki pokarmowe i glebowe oraz suszę. Ze względu na wspomniane trudności, trawnik wzmocniony płytami ażurowymi należy więc często i obficie podlewać, zwłaszcza w trakcie wschodów (czyli przez około 3 tygodnie). O ile to możliwe, nawadnianie przeprowadzamy w godzinach porannych kiedy woda nie paruje tak intensywnie, jak przy mocniej operującym słońcu.

Najlepiej utrzymywać stałą wilgotność gleby, którą możemy skontrolować, wbijając weń np. śrubokręt – jeśli narzędzie bezproblemowo dociera do głębokości 10-15 cm oznacza to, że jest ona optymalna.

płyty ażurowe podlewanie
Nawadnianie trawnika w płycie ażurowej z wykorzystaniem zraszacza

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *