Przegląd zastosowań kratek trawnikowych geoSYSTEM cz.10

Rosnącym problemem dużych miast jest ich postępująca urbanizacja w ujęciu przestrzennym. Coraz więcej terenów zajmują różnego rodzaju budowle, tym samym zmniejsza się powierzchnia zielona. Wiele miejsc dawniej zajętych przez skwery lub parki zajmują osiedla mieszkalne, galerie handlowe czy też obiekty przemysłowe. Szczególnie w centrach miast trudno o zielone oazy, a przecież wśród spalin i smogu każdy skrawek zieleni jest niemal na wagę złota. Na szczęście niektórzy deweloperzy potrafią zadbać zarówno o sferę funkcjonalną, jak i ekologiczną budowanych przez siebie obiektów. Tak jak w przypadku poznańskiej kamienicy „Pod Szczerbatym”.

Gęsta zabudowa w centrach miast wymusza poszukiwanie niestandardowych rozwiązań. Wszak dla mieszkańców niezbędne są miejsca postojowe dla samochodów, jak również choćby niewielki skrawek zieleni. Dlatego właśnie dziedziniec wspomnianej kamienicy postanowiono wyłożyć kratką trawnikową geoSYSTEM G4. Aby zapewnić wodoprzepuszczalność nawierzchni, zastosowano podbudowę z kruszywa łamanego, na której ułożono wspomniany model kratek, a następnie przysypano ziemią i obsiano zalecaną przez nas mieszanką traw geoGRASS.

W przeciwieństwie do większości wiekowych kamienic, dziedziniec odnowionej „Pod Szczerbatym” nie straszy kamieniem i betonem, w zamian udało się nadać mu naturalny charakter. Nawierzchnia pokryta kratką trawnikową umożliwia przesiąkanie wody do gruntu, dzięki czemu nie tworzą się kałuże. Jednocześnie jest ona odpowiednio wzmocniona, co umożliwia mieszkańcom parkowanie samochodów na zielonych miejscach, przeznaczonych wyłącznie na ich użytek.

Pozdrawiamy

kratka trawnikowa na dziedzińcu kamienicy
Dziedziniec kamienicy „Pod Szczerbatym” pokryty kratką trawnikową i mieszanką traw geoGRASS

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *