Przegląd zastosowań kratek trawnikowych geoSYSTEM cz.5

Natężenie sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych na terenie Polski jest wysokie i cały czas rośnie. Wciąż bowiem znajduje się rynek zbytu dla tego typu centrów zakupowych. I chociaż mieszkańcy często są przeciwni powstawaniu kolejnych obiektów handlowych, później i tak ich zapełnienie klientami nie stanowi problemu. Po co bowiem jechać do centrum miasta, skoro w okolicy naszego miejsca zamieszkania, na jego obrzeżach, otwarto galerię, w której znajduje się ten sam lub podobny sklep? Niezależnie od lokalizacji, projekt każdego marketu oraz centrum handlowego musi zakładać odpowiednią liczbę miejsc parkingowych dla klientów.

W centrach miast raczej nie ma miejsca na wielkopowierzchniowe parkingi zewnętrzne, stąd buduje się dodatkowe piętra, przeznaczone do odstawienia samochodu i ruszenia na zakupy. Natomiast z dala od głównych arterii miejskich oraz przy mniejszych sklepach (dyskontach), tej przestrzeni jest już wystarczająco, by projektant uwzględnił parking „pod chmurką”. Tu rozwiązania są różne – od klasycznych kostek brukowych po coraz częściej spotykane geosiatki.

Zalety takiego rozwiązania można podzielić na trzy grupy: dotyczące projektantów, inwestorów, a także klientów. Korzyścią dla projektanta jest uzyskanie powierzchni biologicznie czynnej (80-86% powierzchni pokrytej siatką geoSYSTEM, w zależności od modelu), dla spełnienia wymogów prawnych, dotyczących planu zagospodarowania terenu. Inwestor uzyskuje bardziej naturalny obszar, z mniejszym wykorzystaniem betonu, dzięki czemu nawierzchnia tak się nie nagrzewa, a woda opadowa przesiąka do gruntu, nie wymuszając wykonywania dodatkowego odwodnienia. Ostatnia kwestia jest również z korzyścią dla klientów – dzięki geosiatce na powierzchni nie tworzą się kałuże, nie ma więc obaw o ubrudzenie własnego ubrania lub wnętrza samochodu.

Poniżej przykładowe realizacje z wykorzystaniem siatek geoSYSTEM do utwardzenia nawierzchni przed marketami.

Pozdrawiamy

parking z geoSYSTEM

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *