Wapnowanie trawnika

Aby nasz trawnik był zadbany i ładnie się prezentował, stosujemy różne metody pielęgnacji. Jednym z nich jest wapnowanie, czyli odkwaszanie trawnika. Zabieg ten stosowany jest w celu wzmocnienia trawy oraz pozbycia się chwastów. Jednak nieodpowiednio przeprowadzony możne okazać się szkodliwy również dla naszej zieleni. Zatem kiedy i jak należy wykonywać tę czynność?

mowed-garden-lawnWapnowanie trawnika należy przeprowadzić tylko w przypadku podwyższonego pH gleby. Darń rośnie najlepiej w glebie lekko kwaśnej o pH pomiędzy 6 a 7. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, to trawa straci swoje walory estetyczne i dodatkowo zaczną wyrastać niechciane i szkodliwe chwasty. Jeżeli zauważymy takie zmiany, to warto dokonać pomiaru pH gleby. Jeżeli wynosi ono poniżej 6,0, to odkwaszanie jest jak najbardziej wskazane. Kiedy należy je wykonywać?

Zazwyczaj zabieg ten wykonywany jest na wiosnę: od końca lutego do końca marca, kiedy to stopnieje już śnieg, ale trawy jeszcze nie zaczną rosnąć. Nie powinno przeprowadzać się wapnowania w czasie wzrostu traw. Odkwaszać glebę można też na jesień, kiedy trawy już nie rosną, czyli od października do końca listopada. Ewentualnie, jeżeli istnieje taka potrzeba, można stosować niewielkie dawki wapna o każdej porze roku, jednak trzeba wtedy uważać, aby nie przesadzić.

Do przeprowadzenia wapnowania można zastosować np. nawóz wapniowo-węglanowy, czyli dolomit (zawierający ok. 30% tlenku wapnia) albo kredę nawozową (ok. 50% tlenku wapnia). Tę drugą ze względu na dużą ilość wapnia podaje się w nieco mniejszych ilościach. Wapno powinno być dobrze rozdrobnione i równo rozsypane na całym obszarze trawnikowym. Lekkie gleby powinno się wapnować co mniej więcej 3-4 lata, natomiast te bardziej zwięzłe rzadziej- co 5-6 lat stosują przy tym większe dawki substancji.

Koniecznie należy pamiętać, że nie można wapnować trawnika i jednocześnie stosować innych nawozów. Takie połączenie różnych substancji może doprowadzić do powstania związków chemicznych, które są dla roślin nieprzyswajalne. Dlatego też między nawożeniem a zastosowaniem wapna lepiej zachować kilkutygodniowy odstęp.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *