Wertykulacja trawnika

Każdy z nas chce mieć piękny, zadbany trawnik, który będzie ozdobą naszego ogrodu. Jednak utrzymanie go w dobrym stanie nie zawsze jest takie proste. Nieodpowiednia pielęgnacja i zaniedbanie trawy może doprowadzić do jej chorób, wyschnięcia i zamierania. Aby przywrócić jego dawny blask należy przeprowadzać odpowiednie zabiegi. Jednym z nich jest wertykulacja.

rush-971888_640Powodem złego stanu trawnika może być brak jego pielęgnacji po zimie. Pozostawienie na trawniku filcu oraz suchych liści, a do tego zbita ziemia są utrudnieniem dla prawidłowego rozwoju źdźbeł trawy. Skutkuje to powstawaniem brzydkich, wysuszonych i pustych plam na trawniku.

Czym jest wertykulacja trawnika? Jest to zabieg, który polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. W ten sposób usuwa się resztki martwej darni, która wyglądem przypomina filc. Często rozwijają się w niej grzyby oraz bakterie, które mogą doprowadzić do chorób trawy. Pozbywając się filcu umożliwimy przenikanie do korzeni traw światła, tlenu, wody i składników pokarmowych. Podlewanie oraz nawożenie będzie wtedy o wiele skuteczniejsze. Zabieg ten można wykonać przy pomocy specjalnych grabi ogrodniczych lub, w zależności od powierzchni trawnika, wertykulatora ręcznego bądź mechanicznego. Czynność ta powinna być wykonywana raz w roku- najlepiej wczesną wiosną, tuż po pierwszym koszeniu trawy, kiedy to trawnik potrzebuje wzmocnienia. Jednak jeśli w trakcie sezonu wegetacyjnego filc znów się wytworzy, można powtórzyć zabieg późną jesienią. Lepiej nie przeprowadzać wertykulacji w pierwszym roku po założeniu trawnika, gdyż trawa jest wtedy jeszcze zbyt młoda i możemy doprowadzić do jej zniszczenia. Kratka trawnikowa nie przeszkadza w realizacji zabiegu.

Skuteczność tego zabiegu w dużej mierze zależy od wyboru właściwego momentu na wykonanie wertykulacji oraz kilku innych czynników. Przed jej przeprowadzeniem trzeba pamiętać, aby wysokość trawy nie przekraczała 2-3 centymetrów. Ważne jest również, by zabieg był wykonywany tylko przy wilgotnej murawie, lecz nie mokrej. Nie należy się martwić złym stanem murawy Po wykonaniu zabiegu- trawa szybko się i będzie wyglądać zdecydowanie lepiej niż przedtem.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *