Wyznaczanie miejsc parkingowych na nawierzchni pokrytej kratką trawnikową

Niejednokrotnie wspominaliśmy już o możliwości wykorzystania kratki trawnikowej do utwardzenia nawierzchni wyznaczonej dla celów parkowania samochodów. Zarówno w przypadku pokrycia trawą, jak i kruszywem, kratka trawnikowa znakomicie sprawdza się jako wytrzymałe podłoże, przenoszące znaczny ciężar samochodów i innych pojazdów. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób zaznaczyć miejsca parkingowe na gruncie wzmocnionym kratką?

Skoro ma być estetycznie i naturalnie, to przecież nie wyrysujemy białych linii jak na betonie. Do wspomnianego celu służy więc w przypadku kratki trawnikowej znacznik parkingowy geoMARKER. Jest to białe kółko z tworzywa, o średnicy 10 cm, mocowane do nawierzchni przy pomocy ocynkowanego gwoździa budowlanego, o zalecanej długości 25 cm, po którego wbiciu należy zatknąć otwór w kole zaślepką. W przypadku wypełnienia kratki kruszywem linie parkowania możemy ponadto wyznaczyć zasypując otwory materiałem w innym kolorze.

Jak wyznaczyć miejsca parkingowe z wykorzystaniem znaczników parkingowych? Przede wszystkim należy zadbać, by ich wymiary spełniały wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (z późniejszymi zmianami), czyli:

  • dla samochodów osobowych: szerokość od 2,3 m, długość od 5 m;
  • dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne: szerokość od 3,6 m, długość od 5 m.

Zalecamy używanie znaczników w odstępach około 70-75 cm, co daje łącznie 8 znaczników w celu wyznaczenia linii o długości 5 m. Z kolei uwzględniając dwa skrajne znaczniki z obu stron, wystarczy zastosowanie 2 kolejnych, żeby wyznaczyć linię poziomą. Na pojedyncze miejsce parkingowe należy więc liczyć 18 znaczników geoMARKER, dzięki którym w estetyczny sposób wskażemy stanowisko dla samochodu na nawierzchni pokrytej kratką trawnikową.

Pozdrawiamy

kratka trawnikowa
Miejsce parkingowe wyznaczone przez znaczniki geoMARKER na nawierzchni utwardzonej kratką trawnikową

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *