Choroby trawnika cz. 1

Nierzadko mimo starannej pielęgnacji trawnika- regularnemu podlewaniu, koszeniu czy nawożeniu- na trawie pojawiają się niepokojące zmiany. Świadczą one o tym, że naszą murawę dopadła jakaś choroba. Jeśli uda nam się rozpoznać chociaż niektóre objawy, będziemy mogli nad tym zapanować. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przypadłości trawy i jak się ich pozbyć.

15828308188_91c06649ac_zJedną z bardziej uciążliwych chorób jest czerwona nitkowatość traw, która pojawia się w ciągu całego roku, niezależnie od temperatur (od 5 do 30°C). Sprzyja jej ciągłe stosowanie tych samych ilości nawozów. Przy niedoborze konkretnych składników (np. potasu) i przy jednoczesnym nadmiarze azotu pochodzącego z nawozów dochodzi do osłabienia rozwoju murawy i jej odporności na choroby oraz szkodniki. Sprzyja jej też długo utrzymująca się wilgoć, w związku z tym trawy rosnące w cieniu są bardziej narażone na chorobę. Do objawów zalicza się pojawiające się jasnobrązowe plamki, które z czasem zmieniają kolor na żółty, następnie na zakończeniach liści powstaje różowata plecha, a trawnik ma czerwonawy odcień. Choroba ta na szczęście rzadko kiedy powoduje trwałe i poważne skutki i można jej łatwo zapobiec. Przede wszystkim należy zróżnicować stosowane nawozy- latem można zmniejszyć ilość nawozów azotowych i używać nawozów potasowych. Wyłożona eko kratka zmniejszy ryzyko wypłukiwania nawozów w trakcie podlewania lub deszczu. Regularna wertykulacja również jest pomocna, bowiem pozostawienie nadmiaru filcu także sprzyja rozwojowi chorób.

14747617254_dd85aea258_zRdze traw pojawiają się późnym latem oraz jesienią. Najlepiej rozwija się w wyższych temperaturach (20-30°C) u przy dużej wilgotności powietrza. Można rozpoznać je po tym, że liście pokrywają się żółtymi lub pomarańczowymi skupieniami zarodników, a później mogą pojawiać się też zarodniki brunatnoczarne. Skutkiem rdzy może być nawet zaschnięcie mocniej zaatakowanych liści. Choroba ta najbardziej niszczy trawniki, które są rzadko i wysoko koszone. Atakowane są trawy słabe, których wzrost został zahamowany brakiem nawożenia azotowego lub suszą. Jako że rdza traw występuje często w przypadku niespełnienia podstawowych wymagań murawy (niedoboru składników czy wody), należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Warto zróżnicować stosowane nawozy i dbać o odpowiednie nawodnienie.

Natomiast Pałecznica traw pojawia się zazwyczaj po wiosennych roztopach. Objawia się szarobrunatnymi plamami w darni, szarą pleśnią i niewielkimi czerwonymi plamkami na źdźbłach trawy. Występują na obszarach, gdzie gruba warstwa śniegu zalega przez dłuższy czas. Najbardziej narażone są trawy wysoko koszone i młode zasiewy. Ryzyko wystąpienia choroby można zminimalizować poprzez wiosenną wertykulację. Dodatkowo na jesień warto stosować nawozy bogate w potas. Zimą natomiast należy unikać chodzenia po pokrytym śniegiem trawniku, by nie doprowadzić do tworzenia się lodowo-śnieżnych skorup.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *