Czym się kierować przy wyborze kratki trawnikowej?

Jak wybrać właściwą kratkę trawnikową, która będzie nam służyła przez długie lata? By dokonać dobrego wyboru należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech produktu. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości co do podejmowanej decyzji.

geoSYSTEM G4 (18)Przede wszystkim należy sprawdzić ich jakość. Czy są wykonane ze sztywnego plastiku, który będzie się łamać, czy są z elastycznego tworzywa, które po wygięciu wraca do pierwotnego kształtu.

Porównując kratki warto także zwrócić uwagę na ich wagę. Lekkie mają cienkie ścianki, przez co są mniej wytrzymałe na obciążenia i szybciej się zużywają. W efekcie mogą nawet pękać.

Dodatkowo wśród informacji podanych przez producenta z pewnością znajdziemy dane dotyczące maksymalnego obciążenia. W ten sposób możemy sprawdzić, czy określony produkt będzie spełniał nasze wymagania. Czy można go zastosować na drodze dla aut ciężarowych lub osobowych, a może nadaje się tylko do ruchu pieszego.

Kolejna kwestia to ich montaż. Niektóre kratki posiadają samoblokujące zaczepy, natomiast w przypadku pozostałych należy stosować dodatkowe elementy mocujące. Wykorzystywanie dodatkowych komponentów montażowych jest uciążliwe, ponadto może okazać się droższym rozwiązaniem. Jeśli kratki nie łączą się przy pomocy zaczepów (jak puzzle), nie tworzą jednorodnej nawierzchni. Może to powodować ich rozczepianie przez co mogą tworzyć się doły i koleiny co w konsekwencji będzie prowadzić do uszkodzenia krat.

Dobrze sprawdzić też materiał, z którego zostały one wykonane. Dobrym rozwiązaniem jest wybór geokraty, która jest wykonana z ekologicznych materiałów podlegających recyklingowi. W ten sposób zadbamy o otaczające nas środowisko. Kraty wykonane z tego materiału są bardziej elastyczne i odporne na zniszczenia.

Warto zwrócić uwagę także na wodoprzepuszczalność kratek. Czy zastosowanie wybranych kratek i obsadzenie ich trawą umożliwi stworzenie powierzchni biologicznie czynnej? Jeżeli kratka trawnikowa ma wysoki odsetek przepuszczania wody możliwe jest nawet uniknięcie konieczności zapłaty podatku od deszczówki. Co więcej, takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne- woda przenika do gruntu odpowiednio go nawadniając.

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę to wytrzymałość na wysokie oraz niskie temperatury.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *