Dom typOwy – prawdziwy dom ekologiczny

Ekologiczne rozwiązania to nie tylko segregowanie odpadów czy stosowanie żarówek energooszczędnych. Przy tak szybkim rozwoju technologii ważną rolę odgrywa także dobrze zaprojektowany budynek oraz zastosowane w nim rozwiązania. Przykładem nowoczesnego i ekologicznego domu może być powstały pod Pszczyną Dom TypOwy.

dom optymalnyWarto tutaj zacząć od twórcy projektu. Indywidualny Dom TypOwy został zaprojektowany przez Roberta Koniecznego, który obecnie jest jednym z najlepszych polskich architektów. Został on doceniony m.in. na World Architecture Festival w Berlinie w 2016 r., gdzie zdobył nagrodę za najlepszy budynek świata: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Podstawową zaletą tego projektu jest to, że dom ten został zaprojektowany w ten sposób, by mógł znajdować się na dowolnej działce. Zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, system podgrzewania ciepłej wody przy użyciu energii słonecznej, zadbano też o zagospodarowanie deszczówki. Dom jest niskoenergetyczny i sprzyjający środowisku.

Ważny jest tutaj również okrągły kształt bryły, który umożliwia optymalne dopasowanie budynku w stosunku do stron świata. Dzięki temu na każdej działce może być usytuowany najkorzystniej – niezależnie od wielkości, kształtu oraz usytuowania działki.

Jednak dom optymalny to nie tylko sam budynek, to także jego otoczenie. Dlatego też podjazd domu został wzmocniony kratką ogrodową geoSYSTEM G4, a tę następnie wypełniono trawą:

Zastosowanie eko kratki umożliwiło zachowanie naturalnego, zielonego otoczenia. W ten sposób podjazd oraz parking przed domem doskonale wkomponował się w pobliski krajobraz.

Wszystkie powyższe rozwiązania sprawiły, że Indywidualny Dom TypOwy świetnie wpisuje się w założenie pasywnego budownictwa, które zakłada stosowanie rozwiązań minimalizujących zużycie energii podczas eksploatacji. Odnawialne źródła energii oraz powierzchnie wodoprzepuszczalne są tutaj najlepszym możliwym środkiem na stworzenie ekologicznego i pięknego domu.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *