Drogi dla służb ratunkowych z płyt ażurowych

Żadna inwestycja nie może powstać bez zaplanowania odpowiednich dróg dla służb ratunkowych, podobnie też żadne przedsięwzięcie o charakterze masowym. Należy zapewnić możliwość szybkiego dotarcia służb ratowniczych w razie nagłej potrzeby. Gdy zagrożone jest zdrowie lub wręcz życie użytkowników budynku czy uczestników wydarzenia, każda sekunda może być na wagę złota. Dlatego właśnie należy zadbać o możliwość dojazdu służb, takich jak straż pożarna, policja czy pogotowie ratunkowe, do miejsca zdarzenia tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

osiedlowa droga pożarowa płyta ażurowa geoSYSTEM
Osiedlowa droga pożarowa wzmocniona płytami ażurowymi geoSYSTEM

Kilkukrotnie wspominaliśmy już o możliwości wykorzystania płyt ażurowych geoSYSTEM do wzmocnienia nawierzchni pod drogi pożarowe. Wskazywaliśmy wówczas na często stosowane rozwiązanie, jakim jest takie zaplanowanie drogi dla pojazdów straży pożarnej, by na co dzień mogła ona stanowić zwykły pas zieleni. Płyty pokryte są wówczas trawą, ale równie dobrze sprawdzi się wypełnienie kruszywem.

Należy zdać sobie sprawę, że duże wozy strażackie (a także niektóre pojazdy innych służb) charakteryzują się pokaźnym ciężarem własnym, zwiększanym jeszcze przez cały niezbędny ekwipunek. Dlatego wymagają odpowiednio utwardzonej nawierzchni, po której bez problemów dadzą radę przejechać w pełni wyposażone pojazdy, wzywane za pośrednictwem numerów alarmowych. Jest to szczególnie istotne tam, gdzie przeważają drogi nieutwardzone lub gruntowe.

Podobnie podczas omawianych już imprez masowych, nie tylko sam teren wydarzenia musi być odpowiednio umocniony. Równie istotnym jest zapewnienie dróg dojazdowych dla służb ratunkowych, by mimo tłumów ich przedstawiciele mogli w krótkim czasie dotrzeć na miejsce ewentualnego wypadku. W tym celu przydają się tymczasowe drogi z syntetycznych płyt ażurowych.

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *