Geokrata a deszczówka

W szkołach w całej Polsce rozbrzmiał wczoraj pierwszy dzwonek, oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Tym samym zakończył się okres wakacji szkolnych, kiedy również wielu dorosłych decyduje się na skorzystanie z urlopu, by spędzić czas ze swoimi dziećmi lub po prostu wykorzystać najcieplejsze miesiące w roku. Tegoroczna aura w trakcie letnich wakacji była zmienna – lipiec charakteryzował się gwałtownymi burzami z porywistym wiatrem, z kolei w sierpniu królowały upały, a deszczu było jak na lekarstwo. Na szczęście wrzesień przynosi nam, a także wysuszonej słońcem ziemi wytchnienie, a nad naszym krajem pojawił się długo oczekiwany front deszczowy.

Dlaczego na naszym blogu wspominamy o pogodzie? Otóż jak wielokrotnie podkreślaliśmy, istnieją znaczne powiązania między warunkami atmosferycznymi a naszymi geokratami. Przede wszystkim chodzi o te ich cechy, które uwydatniają się w kontakcie z wodami opadowymi. Częściowo omawialiśmy już temat przy okazji lipcowego artykułu na temat burz, skupiając się wówczas na zaletach geokrat w obliczu silnego strumienia wody.

Oczywiście, główna zaleta pozostaje niezmienna – kratki geoSYSTEM są materiałem wodoprzepuszczalnym, umożliwiającym wsiąkanie wody w glebę. Tym samym nie pozostaje ona na powierzchni w postaci kałuż, nie trafia również do kanalizacji, dzięki czemu nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu odprowadzania deszczówki. Ponadto, co szczególnie istotne w kontekście sierpniowej suszy, woda opadowa przedostaje się bezpośrednio do gruntu, nawadniając spragnione jej rośliny. Podobnie w przypadku, gdy geokrata służy wzmocnieniu przydrożnych rowów – wówczas dodatkowo konstrukcja ta zbiera wodę z okolicznych terenów, zapobiegając zalaniu drogi.

rów przydrożny geokrata
Rów przydrożny wzmocniony geokratą, pokryty roślinnością

Jeśli zgodnie z prognozami w najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z mniej intensywnymi, lecz dłużej trwającymi opadami, wówczas zielone parkingi z geokratą przyczynią się do poprawy obecnej sytuacji hydrologicznej, co leży w interesie każdego z nas.

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *