Geosiatka a geokrata

W mnogości określeń dla syntetyków geoSYSTEM wyróżnić można jeszcze jedno, dotychczas przez nas niestosowane – geosiatka. Choć standardowo nazwy tej używa się w odniesienu do bardziej płaskiego, rozkładanego w pasach geosyntetyka o prostopadłym układzie pasm, to ze względu na podobną charakterystykę i zastosowanie można ją również wykorzystać jako synonim eko kratki.

Oba produkty mogą być wykorzystywane dla wzmocnienia skarp, nasypów i wałów ochronnych, a także w celu wzmocnienia górnej warstwy podłoża nawierzchni drogowych. Podobnie jak w przypadku eko kratek, drugie spośród omawianych geosyntetyków różnią się między sobą zastosowaniem. Geosiatki jednokierunkowe służą zbrojeniu skarp i nasypów, podczas gdy dwukierunkowe spełniają podobną funkcję, tyle że w odniesieniu do gruntu podłoża.

Zarówno geosiatka jak i geokrata zbudowane są zazwyczaj z pochodzącego z recyklingu plastiku (polipropylen, polietylen), choć pierwsze z nich mogą być także produkowane z poliestru, włókna szklanego, czy też poliwinyloalkoholu. Geosiatki rozróżniają węzły, czyli łączenia poszczególnych pasm. Te mogą więc być przeplatane (węzły elastyczne), zgrzewane (węzły sztywne) lub wręcz tworzyć strukturę jednorodnego rusztu (tzw. georuszty, które również charakteryzują sztywne węzły).

Warto przy tym zauważyć, że geosiatka stosowana jest zwykle w przypadku gruntu gruboziarnistego i wypełniana jest wyłącznie odpowiednim kruszywem. Ponadto jeśli ma ona spełniać funkcje hydrauliczne lub separujące, wymaga ułożenia także geowłókniny lub geotkaniny. Geosiatki sprzedawane są w rolkach, podczas gdy geokraty dostępne są w kwadratowych odcinkach.

Pozdrawiamy

 

geosiatka
Geokrata w podobnym zastosowaniu jak geosiatka dwukierunkowa

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *