W zacienionych, lekko zawilgoconych miejscach w ogrodzie lubią rozwijać się stanowiące gromadę roślin telomowych mchy. Ich obecność jest niepożądana, w pierwszej kolejności dlatego, iż psują one efekt wizualny, zapewniany przez zastosowane w celu wytyczenia ścieżki materiały. Ważniejsze powinno być dla nas jednak ich potencjalnie niekorzystne oddziaływanie dla naszego zdrowia oraz szkodliwy wpływ na zastosowaną nawierzchnię. Dlatego powinniśmy zapobiegać występowaniu mchów na ścieżce w ogrodzie, a jeśli już się pojawią, zastosować odpowiednie środki w celu ich zlikwidowania.
Mchy stanowią problem zwłaszcza w przypadku nawierzchni z kostki brukowej lub też betonowych płyt ażurowych, kiedy to pojawiają się w cienkich warstwach gleby oddzielających poszczególne elementy wzmacniające. W przypadku geosiatki są one problemem mniej palącym i rzadziej spotykanym, niemniej również mogą występować. Wszak geosiatka również może zostać ułożona w takim fragmencie ogrodu, gdzie rzadko docierają promienie słoneczne, a wskutek tego panuje większa wilgotność.
Na rynku istnieją różnego rodzaju środki chemiczne, służące zwalczaniu mchów i porostów, które nakłada się pędzlem bądź też z wykorzystaniem metody natryskowej. Pierwszym krokiem jest spryskanie powierzchni, na której wystąpiły mchy, co w okresie kilku dni doprowadzi do ich obumarcia. Następnie powinniśmy dokładnie spłukać resztki roślin, a na koniec ponownie spryskać preparatem, by maksymalnie opóźnić ponowne wystąpienie problemu. Należy bowiem zaznaczyć, że nie istnieje stuprocentowo skuteczny środek, który umożliwiałby pozbycie się mchów z ogrodu raz na zawsze. Z tego powodu opisaną powyżej procedurę powinniśmy stosować regularnie, co pewien czas, nawet w celach profilaktycznych.
Pozdrawiamy