Jak stworzyć ekologiczną nawierzchnię w ogrodzie?

Chcąc stworzyć ogród przyjazny środowisku należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, czym charakteryzuje się eko nawierzchnia. Odpowiedź jest bardzo prosta: jest wykonana ze sprzyjających środowisku, naturalnych materiałów i jednocześnie przepuszcza wodę umożliwiając nawodnienie gruntu.

10492005_666864176726613_2827391303583856552_nBeton czy też kostki brukowe wokół domu uniemożliwia deszczówce swobodne przenikanie w głąb ziemi. Woda zamiast wspomagać rozwój okolicznego ekosystemu przyczynia się do rozwoju negatywnych zjawisk: spływa do kanalizacji i dalej do rzek (co przy bardzo intensywnych opadach może spowodować nawet powodzie), lub stoi tworząc uporczywe kałuże. Natomiast nawierzchnie wodoprzepuszczalne umożliwiają utrzymanie naturalnych procesów.

Jak stworzyć ekologiczną nawierzchnię, która będzie dla nas praktyczna? Jednym z popularniejszych rozwiązań jest kratka ogrodowa. Jej konstrukcja (podobna do plastra miodu) wytrzymuje duże obciążenia, a wolną przestrzeń można wypełnić na różne sposoby. Jedną z możliwości jest ziemia kompostowa, na której możemy wysiać trawę. W ten sposób otrzymamy naturalną, zieloną powierzchnię biologicznie czynną. W przypadku ścieżek czy podjazdów można wypełnić je również grysem bądź żwirem, który także przepuszcza opady w głąb ziemi.

Kratki te są warte rozważenia także dzięki mnogości ich zastosowań: utwardzanie parkingów, ścieżek, podjazdów, dróg czy umacnianie skarp i nasypów. Posiadanie takiej nawierzchni może też być istotne w przypadku konieczności spełnienia warunków wymienionych w pozwoleniach na budowę dotyczących powierzchni biologicznie czynnej.

Nawierzchnia ekologiczna jest w obecnych czasach ? erze technologii i przemysłu, czymś niezwykle potrzebnym. Betonowe miasta i coraz mniej terenów zielonych utrudnia przyrodzie swobodny, naturalny rozwój, cykl życia roślinności często zostaje przez to zakłócony. Decydując się na tego typu powierzchnie pozwalamy ziemi oddychać i wsiąkać niezbędną dla ekosystemu wodę. W ten sposób pomagamy zachować równowagę w przyrodzie, a to staje się coraz trudniejsze.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *