Istnieje wiele możliwości wzmocnienia skarpy, nasypu lub wału. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak dopasowanie funkcjonalne, cena, a w przypadku przydomowego ogrodu również współgrania z fasadą budynku. Do tego wszystkiego dochodzą indywidualne preferencje osoby decyzyjnej (właściciela posesji czy w przypadku terenów publicznych miejskiego projektanta) w zakresie estetyki. Tradycjonaliści będą woleli pozostać przy elementach betonowych, zaś zwolennicy nowszych rozwiązań chętniej skorzystają z takich materiałów, jak geosiatka.
Właśnie geosiatki są najlepszym sposobem na wzmocnienie pochyłości terenu przed zsypywaniem się ziemi i jej wypłukiwaniem przez wodę opadową. Zapewniają one stabilność powierzchni oraz jej naturalny wygląd. Szerokie oczka sprawiają, że w glebie wzmocnionej geosiatką możemy zasadzić nie tylko trawę, ale i większą roślinność, bez obaw o ich utrzymanie się na ukośnym terenie. Tego typu rozwiązanie można zwykle spotkać w ogrodach, a także przy ścieżkach nad brzegami rzek oraz na zboczach znajdujących się w granicach miasta wzgórz.
Nie w każdym przypadku możemy jednak wyłożyć na skarpie geosiatkę. Gdy brakuje miejsca na szeroką skarpę lepszym rozwiązaniem jest postawienie muru oporowego z betonowych gazonów lub bloczków skarpowych. Wówczas zamiast pochyłości na całym odcinku uzyskujemy swego rodzaju pionową blokadę dla ziemi zebranej między dwoma poziomami. Rozwiązanie to bywa stosowane w przestrzeni miejskiej, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest niemal na wagę złota.
Pozdrawiamy