Jaką trawę wybrać do kratki trawnikowej?

Zielony i piękny trawnik to powód do dumy każdej osoby posiadającej ogród. To naturalna ozdoba, która jest nie tylko estetyczna. Wpływa także na nasze samopoczucie i odgrywa ważną rolę klimatotwórczą. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja trawnika jest ważna już od samego początku. Ważne jest nie tylko podlewanie i nawożenie, ale również dobór odpowiednich nasion do panujących na naszej posesji warunków.

DSCN2328Trudniejsze warunki
Niekiedy da się słyszeć opinie, że trawa w kratkach trawnikowych słabo wzrasta lub w ogóle nie rośnie. Przyczyną mogą być nieco trudniejsze warunki panujące w kratkach, ale też nasiona traw, które nie są dobrane do panujących warunków. Niektóre gatunki traw mogą nie przetrwać w nieodpowiedniej dla nich ziemi, potrzebują także więcej lub mniej słońca. Dlatego też do kratek ogrodowych warto wybrać specjalną mieszankę traw gazonowych geoGRASS. Są to nasiona odmian różnych traw, co zwiększa szanse adaptacyjne do warunków przyrodniczych i użytkowych.

Skład mieszanki nasion
Odpowiednie dobranie gatunków traw sprawia, że szansę na jej odpowiedni wzrost są zdecydowanie większe. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest użycie mieszanki nasion różnych gatunków. W geoGRASS znajdują się nasiona kilku gatunków.

Życica trwała (wschodzi dość szybko i wcześnie zadarnia (zapewniając ochronę gatunkom traw dłużej kiełkujących), dzięki czemu trawnik szybko się zazielenia. Kostrzewa czerwona rozłogowa jest odporna na trudne warunki glebowe oraz susze. Posiada niskie wymagania pokarmowe i glebowe, a ponadto jest odporna na zacienianie. Kostrzewę szczeciniastą cechuje mrozoodporność, jednak wzrasta wolniej niż wspomniane wyżej odmiany. Jej atutem jest wytrzymałość na glebie piaszczystej i lekkiej. Natomiast kostrzewa czerwona kępowa jest odporna na niedobory minerałów i innych składników i dobrze rośnie także w cieniu.

O czym warto pamiętać?
Ważne jest, by podczas zakładania nowego trawnika zapewnić roślinności jak najlepsze warunki rozwoju. Po wysiewie ważne jest regularne podlewanie trawy, istotna jest również dobra gleba, o czym pisaliśmy na naszym blogu tutaj. Nie należy także przesadnie eksploatować nawierzchni aż do czasu ukorzenienia się trawy. Dzięki temu możliwe jest posiadanie pięknego trawnika nawet w trudnych i niesprzyjających roślinności warunkach.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *