Ochrona drzew za pomocą obrzeży trawnikowych

Drzewa, zwłaszcza młode i świeżo posadzone są dość podatne na czynniki zewnętrzne mogące zaszkodzić ich rozwojowi. Aby temu zapobiec, należy przygotować im jak najlepsze warunki do rozrastania.

IMG_7963-mod-lrObrzeża możemy zastosować wokół drzew, krzewów lub innych młodych roślin, których korzenie dopiero się rozrastają lub w przypadku roślinności, którą po prostu chcemy wyeksponować. Decydując się na oddzielenie trawnika od drzewa stworzymy systemowi korzeniowemu lepsze warunki rozrostu. Jednocześnie utrzymamy w ogrodzie ład i porządek. Minimalny możliwy do uzyskania obwód przy takiej palisadzie wynosi 1 metr. Jest to wystarczająca przestrzeń dla rozwoju mniejszych drzewek oraz krzewów. Dokładny opis instalacji obrzeży trawnikowych można znaleźć na stronie internetowej geoPRODUCT lub zapoznać się z zamieszczonym (tutaj oraz na stronie) nagraniem.

Podczas instalowania obrzeży należy pamiętać o zastosowaniu geowłókniny, którą wykłada się powierzchnię wokół rośliny. Geowłóknina jest to płaski geosyntetyk, który stosuje się jako warstwę rozdzielającą grunty lub kruszywa. Zapobiega ona wyrastaniu chwastów i niechcianych roślin, które zajmują przestrzeń oraz pobierają minerały potrzebne naszym roślinom. Dodatkowo posiada ona zdolności do transmisji wody lub gazów. Dzięki temu niezbędne substancje będą mogły swobodnie przedostawać się do ziemi. Jednocześnie sama opaska może zatrzymywać na miejscu wodę oraz stosowane przez nas nawozy. Aby wyróżnić przestrzeń wokół rośliny, opaskę można wypełnić ładnie prezentującą się korą lub kruszywem.

Obrzeża trawnikowe, prócz ochrony roślinności, znacząco wpływają na walory estetyczne naszego ogrodu. Tworząc różne kształty rabat czy ogrodzeń wokół drzew kształtujemy zieleń zgodnie z naszym zamysłem. W ten sposób eksponujemy klomby i piękne drzewka, formujemy spójny i estetyczny ogród, w którym się relaksujemy.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *