Niejednokrotnie omawialiśmy już różne możliwości zastosowania obrzeży ogrodowych geoBORDER, w celu rozgraniczenia dwóch sąsiadujących ze sobą powierzchni pokrytych różnymi materiałami. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej najczęściej spotykanym w ogrodach połączeniom, żeby opisać w każdym przypadku czemu służy zastosowanie obrzeży oraz gdzie możemy się spotkać z takim właśnie ich zastosowaniem. W pierwszej kolejności omówimy kwestię, o którą najczęściej pytają użytkownicy, a więc o montowanie bordów jako granicy między trawnikiem a rabatą.
Głównym powodem, dla którego należy oddzielić trawnik od rabaty jest zapobieżenie zarastaniu posadzonych roślin przez trawę. Tym samym następuje połączenie celu funkcjonalnego z wizualnym – wszak po to sadzimy trawę oraz inne ozdobne rośliny, by całość cieszyła oko, natomiast żeby możliwy był ich właściwy wzrost, należy zapewnić im odpowiednie warunki, w tym przestrzeń życiową. To wszystko pozwala uregulować obrzeże ogrodowe, które wyznacza obszar porośnięty trawą i odrębną powierzchnię przeznaczoną na kwietnik.
Choć nazwa „obrzeże ogrodowe” sugerować może zastosowanie tego rodzaju plastikowych bordów tylko w ogrodach lub na rekreacyjnych działkach, to jednak równie dobrze mogą zostać one zamontowane we wspólnej przestrzeni miejskiej – w parkach, na osiedlowych skwerach, czy też upiększających tę przestrzeń klombach. W skrócie, wszędzie tam, gdzie trawnik sąsiaduje z rabatą, porośniętą ozdobnymi roślinami.
Pozdrawiamy