Parkingi intensywnie użytkowane – jaki model kratki wybrać?

Wielkie supermarkety oraz dyskonty spożywcze, poza oferowaniem świeżego asortymentu, powinny również zapewnić wygodne miejsca parkingowe dla swoich klientów. Obecnie coraz częściej stosuje się rozwiązania ekologiczne, co okazuje się być doskonałym wyborem.

Wybór odpowiednich krat do parkingów nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. To zależy głównie od tego, czy cały parking jest wykonany z ekologicznych krat, czy też tylko niektóre obszary, które znajdują się dalej od głównego wejścia.

Jeśli chodzi o sklepy, które planują stworzenie całego parkingu z ekologicznych krat geoSYSTEM, zaleca się wypełnienie ich kruszywem.

Przykładem takiego rozwiązania jest parking przy sklepie Aldi w Poznaniu, gdzie cała nawierzchnia parkingowa jest wykonana z krat geoSYSTEM G4 i wypełniona kruszywem. To daje klientom dostęp do ponad 800 metrów kwadratowych wodoprzepuszczalnej nawierzchni.

Kratki geoSYSTEM cieszą się dużą popularnością także w innych sieciach, takich jak Dino czy Biedronka.

W przypadku budowy parkingów często stosuje się mieszane rozwiązania, gdzie część parkingu jest wykonana z kostki brukowej, a część z ekologicznych krat. Sieć sklepów Lidl przyjęła takie podejście, na przykład w Łęczycy i Poznaniu.

Jeśli chodzi o miejsca parkingowe o dużym natężeniu ruchu, najlepszym wyborem jest wypełnienie krat kruszywem. Dzięki temu deszczowa woda szybko wnika w ziemię, co pozwala uniknąć kałuż. Projektowanie parkingu z ekologicznymi kratami geoSYSTEM jest nie tylko wygodne, ale także estetyczne i ekologiczne. W zależności od modelu kraty, nawierzchnia może wytrzymać obciążenie do 250 ton na metr kwadratowy w przypadku kraty geoSYSTEM G4, a nawet do 450 ton na metr kwadratowy, gdy używa się modeli G4 max i G5 max.

Jednakże, biorąc pod uwagę intensywność ruchu na parkingu, nie zaleca się wypełnienia krat ziemią i obsadzenia trawą. Taka opcja może być stosowana tylko na dużych parkingach, gdzie samochody parkują krócej niż 4 godziny dziennie, a trawa ma szansę na przetrwanie tylko przy odpowiedniej pielęgnacji, regularnym podlewaniu, nawożeniu i dostępie do słońca. W przypadku intensywnego użytkowania miejsc parkingowych z trawą, gdy ścianki krates zostaną odsłonięte, mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza w przypadku skręcania kół na miejscu.

Co do wyboru modelu krat, najczęściej stosowanym jest kratka geoSYSTEM G4 o wymiarach 50x50x4 cm. Jest to rozwiązanie wszechstronne zarówno pod względem zastosowania, jak i wypełnienia.

A który model krat sprawdzi się najlepiej?

Najczęściej stosowanym modelem jest kratka geoSYSTEM G4 o wymiarach 50x50x4 cm. Jest uniwersalna w zastosowaniu i wypełnieniu.

Zaprojektowaliśmy specjalne modele krat, o jeszcze większej wytrzymałości.

Są to kratki geoSYSTEM S5 max i S4 max.

Struktura plastra miodu oraz nieregularny kształt oczek sprawiają, że są one bardzo wytrzymałe na miejscach o dużym natężeniu ruchu i punktowym nacisku podczas skrętu kół. Wymiary tego modelu wynoszą 60×39,5 cm, a wysokość kratki może wynosić:

– geoSYSTEM S5 max – 5 cm
– geoSYSTEM S4 max – 4 cm

Wyższa kratka lepiej sprawdza się przy wypełnieniu trawą, podczas gdy niższa jest bardziej odpowiednia do kruszywa. Obydwa modele mają jednakową wytrzymałość wynoszącą 350 ton na metr kwadratowy, a materiał stanowi tylko 14% struktury, co oznacza, że aż 86% powierzchni jest dostępne do użytku.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *