Odpowiednio niezagospodarowana skarpa nie tylko nie ładnie wygląda ale może być również źródłem wielu kłopotów. Aby uniknąć problemów należy ją odpowiednio wyprofilować oraz zabezpieczyć. Od czego zacząć? Wszystko zależy od rodzaju wzniesienia, jego umiejscowienia oraz wielkości.
Dlaczego trzeba zabezpieczać skarpy?
Niewłaściwe zagospodarowanie skarp lub nasypów może w krótkim czasie doprowadzić osunięcia się ziemi, a w konsekwencji do jej zapadnięcia się. Najczęstszą przyczyną szkód jest oddziaływanie wód opadowych. Często chcielibyśmy po prostu pozbyć się wzniesienia poprzez jego wyrównanie. Niestety zazwyczaj ze względu na ograniczenia przestrzenne lub wysokie koszty robót ziemnych nie możemy sobie na to pozwolić. Musimy zatem szukać rozwiązania, które stworzy schludną aranżację oraz skutecznie zabezpieczy nasz teren przed osuwaniem.
Co możemy zrobić?
Najprostszym rozwiązaniem jest pokrycie wzniesienia warstwą roślinności lub darń. Choć proste w wykonaniu, jest dość trudne w eksploatacji oraz średnio skuteczne pod kątem zabezpieczenia nawierzchni. Ze względu na nachylenie utrudnione jest koszenie, a woda może wypłukiwać ziemię i powodować osuwanie się terenu. Musimy pamiętać, że ziemia na pochyłym ternie szybciej wysycha, więc nawet jeżeli wybierzemy mało wymagający typ roślinności to i tak będziemy musieli go dość intensywnie nawadniać. Na początkowym etapie pomocna okaże się np. geowłóknina, która wzmocni ziemię do momentu ukorzenienia roślin. Nie będzie jednak w stanie zabezpieczyć jej przed wypłukiwaniem lub osuwaniem. Tego typu rozwiązania sprawdzają się najlepiej na niewielkich wzniesieniach.
Możemy sięgnąć po wzmocnienia prefabrykowane jak np. kraty ażurowe z betonu, które umiejscowimy na skarpie oraz obsadzimy roślinnością. Kiedy się rozrośnie i przesłoni betonowe elementy skarpa będzie wyglądała estetycznie. Musimy to jednak zrobić bardzo precyzyjnie i najlepiej z pomocą profesjonalnego wykonawcy, bo osuwające się betonowe płyty z całą pewnością nie będą rozwiązaniem pięknym ani bezpiecznym. Przy tego typu praktykach najistotniejszy będzie dobór odpowiedniej roślinności, która zakorzeni się mocno i „utrzyma” ciężar betonowych płyt.
Innym często spotykanym rozwiązaniem jest dzielenie skarpy na tak zwane „stopnie”. Każdy wzmocniony jest murkami oporowymi. To rozwiązanie możemy stosować jedynie przy dużego rodzaju nachyleniach. Warto również pamiętać aby między wzmocnieniem a ziemią pozostawić nieco wolnej przestrzeni zapełnionej np. kamieniami, która będzie amortyzować pracę ziemi otaczającej mur. Powstałe w ten sposób tarasy obsadzamy roślinami i uzyskujemy ciekawą aranżację przestrzenną.
Czy istnieją inne rozwiązania?
Jeśli zależy nam na stworzeniu z posiadanej skarpy pełnej zieleni kompozycji, to najlepiej na całej powierzchni zasadzić niskie oraz płożące formy krzewów ozdobnych przy niewidocznym i skutecznym zapieczeniu ziemi. Wystarczy wykorzystać eko kratę geoSYSTEM S60s, która stabilizuje grunt i zabezpiecza go przed występowaniem erozji. Krata wykonana jest z tworzywa pozyskiwanego w ramach recyklingu i mocowana za pomocą specjalnych kotw do podłoża. Posiada otwory, które umożliwiają zasadzenie bujnej roślinności. Odpowiednio ułożona zabezpiecza grunt przed osuwaniem i nie zakłóca naturalnego obiegu wody. Z biegiem czasu staje się całkowicie niewidoczna, gdyż całościowo obrasta roślinnością. Uzyskujemy wzmocnienie, które zabezpiecza skarpę i tworzy w pełni naturalną aranżację w naszym ogrodzie. Nie musimy bać się o osuwanie się ziemi lub pękanie elementów betonowych. Odpowiednio pielęgnowana roślinność sprawi, że posiadana skarpa stanie się częścią pięknie zagospodarowanego ogrodu.
Na poniższym filmie można zobaczyć jak w praktyce wygląda prostota montażu eko kraty na skarpie.
Jak wyglądają skarpy zabezpieczone eko kratką geoSYSTEM?
Więcej realizacji z wykorzystaniem eko kraty geoSYSTEM S60s można zobaczyć TUTAJ.