Wzmacnianie skarp kratką S60s

Niezabezpieczone skarpy czy nasypy mogą niekiedy być bardzo uciążliwe w utrzymaniu. Osuwająca w skutek silnych opadów oraz zjawisk erozyjnych ziemia może uszkodzić skarpę i najbliższą jej powierzchnię.

geosystem-s60s-staw-5W wielu przypadkach sama naturalna roślinność okazuje się być niewystarczająca jako ochrona skarpy, a jej wzmocnienie jest koniecznością. Doskonałym rozwiązaniem może być wzmocnienie tego typu nawierzchni przez wyłożenie geosyntetyków, takich jak geowłókniny czy geokraty. Między innymi właśnie w takim celu zaprojektowano kratkę geoSYSTEM S60.

Doskonałym przykładem jej skutecznego zastosowanie jest wzmocnienie skarpy przy stawie hodowlanym, który powstał podczas wydobywania żwiru. Deszcze wymywały brzegi i destabilizowały strukturę skarpy. Ze względu na piaszczystą nawierzchnię zostały one wyłożone oraz umocnione kratką S60s, która zabezpieczała skarpę przed osuwaniem. Duże oczka tej kratki umożliwiają zasianie traw, ale też zasadzenie większych roślin, które urozmaicą krajobraz. Posiada ona też dodatkowe kieszenie na kotwy, które stabilizują ją i zatrzymują na miejscu.

Natomiast dolne partie, po których można swobodnie spacerować, zostały wyłożone kratą S60. Mają one już nieco mniejsze oczka umożliwiające swobodne chodzenie po ich nawierzchni jednocześnie zabezpieczając trawę przed zadeptaniem.

Całość została zasypana humusem, przy czym pozostawiono ok. 0,5 cm poniżej ścianki kratki. Następnie humus wymieszano ze specjalnymi nasionami traw ?Łąka kwietna? i po upływie kilku dni wysiano w zamontowanych kratach. By zabezpieczyć nasiona przed wymywaniem i okolicznym ptactwem, na czas wschodu całość została przykryta agrowłókniną.

Już po upływie 3 tygodni od wysiania trawa się ukorzeniła i całkowicie zarosła kratkę. Zastosowana mieszanka traw nie wymaga częstego koszenia, dzięki czemu pielęgnacja nie jest w ogóle uciążliwa. Pomimo intensywnych opadów brzegi się nie osuwają, co pokazuje, jak skutecznym zabezpieczeniem jest kratka ogrodowa geoPRODUCT.

Geokrata to doskonała alternatywa dla betonu. Wzmocnione w ten sposób skarpy czy nasypy prezentują się zdecydowanie lepiej, bo naturalnie. Możemy w ten sposób ekologicznie ?zapanować? nad terenem i zachować jego estetyczne walory.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *