Zagłębienia na trawniku

Miłośnicy zieleni wiedzą, że utrzymanie ogrodowej roślinności w idealnym stanie nie jest wcale takie proste. Dotyczy to również trawnika, który jest szczególnie narażony na uszkodzenia i zniekształcenia. Jak pozbyć się niechcianych zagłębień?

grass-220465_1280Jeśli wiosną zauważymy, że na trawniku pojawiły się zagłębienia, często oznacza to, że podłoże było wcześniej nieodpowiednio przygotowane. Deszcze, strumienie wody mogą tworzyć zagłębienia i bruzdy. Wygląda to raczej nieciekawie, dodatkowo koszenie trawy na takim terenie staje się bardziej skomplikowane. Do tego w dołkach zbiera się woda. Można zaobserwować, że trawa w takich miejscach bardzo często słabo odbija na wiosnę, przez co trawnik staje się nierówny, z prześwitami ziemi.

Powodem takiego stanu rzeczy często jest zbyt długie zaleganie wody po deszczach czy zimowych roztopach, w skutek czego trawa ?dusi się? przez niedobór tlenu. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce na glebach słabo przepuszczalnych. Na szczęście takie nierówności można w dość prosty sposób zniwelować.

W miejscu zagłębienia przy pomocy ostrego szpadla należy naciąć darń na krzyż i odgiąć jej płaty na boki. Na odsłoniętą przestrzeń wsypujemy trochę lekkiej ziemi, następnie wyrównujemy jej poziom i delikatnie udeptujemy. Na koniec układamy darń na swoje miejsce i sprawdzamy, czy poziom gruntu został dobrze wyrównany. Po ewentualnych poprawkach wystarczy ugnieść darń, posypać warstwą ziemi i podlać niewielką ilością wody. Może zdarzyć się tak, że po wyrównaniu gleby gdzieniegdzie pozostały widoczne pasma samej ziemi. Wtedy posypujemy te miejsca tzw. dosiewką do trawnika, która oprócz nasion trawy zawiera też ziemię i odżywkę przyspieszającą wzrost roślin. Po upływie kilku tygodni puste miejsca powinny ładnie zarosnąć trawą przywracając ładny wygląd trawnika.

Możemy również zawczasu podjąć odpowiednie działania mogące zapobiec formowaniu się kłopotliwych zagłębień. Wystarczy wyłożyć kratkę ogrodową, która skutecznie wzmocni teren i utrzyma równą nawierzchnię. Dzięki temu późniejsze koszenie oraz pielęgnowanie trawnika będzie prostsze i mniej czasochłonne.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *