Zakładanie jesienią trawnika w ekokratce

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Przed nadejściem zimy trzeba odpowiednio przygotować rośliny, zabezpieczyć je przed mrozem i głodnymi zwierzętami. Jest to także dobra pora na założenie trawnika.

O tej porze roku siewom traw sprzyjają bardzo dobre warunki ? nie panują już upały, nie ma też jeszcze przymrozków, dzięki czemu gleba ma odpowiednio wysoką temperaturę. Do tego częstsze niż latem opady gwarantują wysoka wilgotność zarówno powietrza jak i podłoża, która jest niezbędna do prawidłowego kiełkowania traw.

Chcąc założyć trawnik w ekokratce należy ją ułożyć na wcześniej wykonanej podbudowie. Układanie rozpoczynamy od wyprowadzenia narożnika, zaczepy pierwszej kratki wyznaczają kierunek układania kolejnych. Montaż jest bardzo prosty i szybki, o czym można przekonać się oglądając poniższy filmik:

Z uwagi na cienką warstwę gleby w kratce trawnikowej, bardzo istotny jest dobór odpowiedniej jej klasy. Gleba nie powinna być zbyt gliniasta, gdyż będzie się szybko zaskorupiała. Nie może też być zbyt lekka (piaskowa) ponieważ będzie szybko traciła wodę. Powinno się zastosować dobrą zasobną organiczną ziemię ogrodniczą o dużej zawartości próchnicy o odczynie pH 5,5-6,5.

Ziemię po naniesieniu w kracie należy intensywnie podlać, aby doprowadzić do jej ubicia. Trawę należy wysiać ok. 0,3 cm poniżej ścianki kratki. Do geokraty polecamy specjalną mieszankę nasion geoGRASS. Siew nasion należy przeprowadzić ?na krzyż?, wysiewając połowę przeznaczonych nasion idąc wzdłuż, a pozostałą połowę w poprzek. Zapewni to równomierną obsadę roślin na całej powierzchni. Następnie należy przykryć nasiona przysypując całą powierzchnię piaskiem (granulacja 0,6-1,2 mm) na grubość kilku milimetrów.

W trakcie wschodów szczególnie ważne jest utrzymywanie stałej wilgotności gruntu podlewając małymi dawkami w godzinach porannych. Wschody będą trwały około 3 tygodni przy założeniu w tym okresie odpowiedniej wilgotności gleby. Powierzchni nie należy eksploatować do momentu całkowitego ukorzenienia trawy (ok. 4-12 tygodni), lepiej też unikać długotrwałego parkowania pojazdów.

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 10-12 cm. W pierwszym roku po zasiewie należy kosić wysoko 4-5 cm, aby doprowadzić do szybkiego zadarnienia gruntu. Po osiągnięciu zwartej murawy koszenie można obniżyć maksymalnie do wysokości 1-2 cm.

Trawiasty parking musi być szczególnie pielęgnowany ? podlewany, koszony, nawożony. Aby zapewnić właściwe warunki do wegetacji samochody nie powinny parkować dłużej niż 4h w ciągu dnia.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *