Zwalczanie chwastów na trawnikach

Chwasty na trawie niszczą efekt wizualny naszego ogrodu i jednocześnie szkodzą hodowanym i pielęgnowanym przez nas rośliną. Ich zwalczanie nie należy do najprostszych. Zwłaszcza, jeśli pojawiły się na rozwiniętym trawniku.

dandelion-545862_1280Występujące w ogrodach chwasty przede wszystkim zabierają pozostałym roślinom wodę oraz potrzebne składniki pokarmowe, do tego obniżają temperaturę gleby i zacieniają pozostałą roślinność utrudniając jej tym samym dostęp do światła. Dodatkowo chwasty są żywicielami grzybów, pleśni oraz innych szkodników, które później mogą atakować ogrodową zieleń. Należy też pamiętać, że niektóre z nich są trujące i mogą być zagrożeniem dla małych dzieci oraz zwierząt.

Dlaczego chwasty pojawiają się na trawnikach i terenach ogrodowych? Przyczyny mogą być różne. Może to być spowodowane przenawożeniem gleby bądź braku składników pokarmowych w podłożu, nieprawidłową pielęgnacją trawnika i zakładania go w zacienionych miejscach. Do tego dochodzi nadmierne ubicie gleby, zbyt wysokie koszenie trawy, długotrwała susza czy po prostu przywiezienie gleby zawierającej już nasiona chwastów.

Jak wygląda walka z chwastami? Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wypielenie niechcianej roślinności, lecz jest to czasochłonna i żmudna praca. Zwłaszcza, jeśli zielsko rozgościło się w naszym ogrodzie na dobre i występuje w dużych ilościach. Drugim rozwiązanie wiąże się z wykorzystaniem chemicznych środków na chwasty- herbicydów. Wybór odpowiedniego środka zależy głównie od typu chwastów oraz tego, czy dopiero zakładamy trawnik, czy murawa jest już głęboko zakorzeniona. Nasiona mogą też być przyniesiona przez wiatr czy ptactwo.

dandelion-56318_1280By pozbyć się niechcianych roślin jeszcze przed założeniem trawnika, można zastosować herbicyd totalny, który zniszczy wszelkie rodzaje chwastów (zarówno te jedno jak i dwuliścienne). Substancje wnikają przez liście i łodygi i roślina usycha po około 3 tygodniach.

Metoda ta jednak nie sprawdzi się w przypadku, gdy mamy już założony piękny trawnik, bowiem substancje te zniszczą także murawę. W takiej sytuacji możemy zastosować herbicydy dwuliścienne, które są bezpieczne dla traw. Skutecznie uda nam się wtedy pozbyć wszelkie chwasty dwuliścienne.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika zmniejszy ryzyko pojawienia się niechcianych roślin. Należy pamiętać o regularnym koszeniu traw oraz ich nawożeniu. warto wziąć pod uwagę też założenie kratki trawnikowej, która w pewnym stopniu utrudni dalszy rozwój chwastów w ogrodzie.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *