Jak przygotować ziemię pod trawnik cz.2

Przed posianiem trawy i wyhodowaniem pięknego trawnika należy przygotować dla niego ziemię. Na samym początku zajmujemy się usuwaniem chwastów oraz, jeśli to konieczne, drenażem. Gdy już wykonaliśmy te czynności, możemy przejść do następnych zadań.

5393586231_15b5e387d5_zPrzeprowadzając drenaż automatycznie wykonaliśmy kolejny zabieg jakim jest przekopanie ziemi. Jednak jeśli nie musieliśmy odwadniać gleby, to powinniśmy pamiętać o tym, że mimo wszystko jej przekopanie jest konieczne. Ziemię należy skopać na głębokość szpadla (ok. 20 cm). Najlepsze warunki ku temu występują, gdy ziemia jest względnie wilgotna. Bardzo dobry efekt przynosi wykonywanie tego zabiegu przy użyciu wideł bądź łopaty, lecz jeśli brakuje nam sił, to alternatywą jest użycie kultywatora mechanicznego. Przekopując ziemię należy pamiętać o usunięciu kamieni i pozostałości korzeni oraz chwastów. Jeżeli w trakcie przekopywania gleby powstaną duże grudy, to trzeba je rozbić. Inaczej ziemia może nierówno osiadać przez co powierzchnia trawnika będzie nierównomierna.

Na tym etapie prac warto pomyśleć o nawiezieniu gleby, które najlepiej przeprowadzić przynajmniej tydzień przed wysiewem. Do wyboru mamy mnóstwo dostępnych na rynku nawozów, możemy też rozsypać warstwę ziemi kompostowej. W obu przypadkach starannie mieszamy wszystko razem z podłożem.

Następnym etapem jest ubicie ziemi. Najprostszym sposobem jest ubijanie jej butami. Należy stawiać stopę przy stopie przez cały teren pamiętając, aby ciężar ciała przenosić na pięty. Po udeptaniu ziemi trzeba przegrabić ziemię i powtarzamy te czynności tak długo, aż ziemia będzie ubita na tyle, że nie będzie widać głębokich śladów naszych stóp. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wała ogrodniczego. Jest to dobra metoda przy dużych terenach, jednak nie jest tak skuteczna jak wspomniane udeptywanie.

Gdy zakończymy ubijanie ziemi, czeka nas wyrównanie terenu. Sprawdzonym, domowym sposobem jest tutaj wykorzystanie płaskiej deski, którą kładziemy na ziemi i lekko doduszamy ją do powierzchni. Na koniec będzie widać, gdzie są nierówności, które można usunąć grabiami. By gleba osiadła i się odpowiednio zagęściła, warto w ciągu jednego lub dwóch tygodni kilkukrotnie podlać teren wodą. Po tym czasie można jeszcze raz ostatecznie wyrównać podłoże pod trawnik.

W ten sposób gleba jest w pełni gotowa o wysiewu trawy oraz założenia kratki ogrodowej. Dzięki temu nasz trawnik będzie miał odpowiednie warunki do wzrostu.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *