Wypełnienia płyt ażurowych

Przy wykładaniu płyt ażurowych trzeba pamiętać o tym, że muszą być one czymś wypełnione. Użytkowanie niewypełnionych płyt może doprowadzić do ich uszkodzenia. Co więcej, jest to również niebezpieczne dla nas samych.

S60 trChodzenie po tak nierównym terenie może być bardzo kłopotliwe dla osób mających trudności z poruszaniem się, czy też dla pań w butach na wyższym obcasie. Dlatego planując takie wypełnienie, należy pamiętać również o tym, gdzie takie płyty zostaną wyłożone. W niektórych miejscach walory estetyczne są mniej istotne, liczy się np. koszt wypełnienia lub czas, jaki zajmie cały proces. W innych natomiast, najważniejsze są kwestie praktyczne, bądź też wizualne.

Do najpopularniejszych wypełnień należy żwir, grys, ozdobne kamienie oraz trawa. Każde z tych wypełnień ma swoje plusy i minusy. Do zalet żwiru i kamieni z pewnością można zaliczyć: przepuszczalność wody, funkcjonalność oraz niewielkie wymagania konserwacyjne. Jednak chodzenie po takiej nawierzchni, np. w szpilkach niekiedy może być ryzykowne. Trawa natomiast jest wypełnieniem przede wszystkim bardziej kolorowym, stanowi idealny kontrast do betonowych płyt. Idealnie prezentuje się m.in. w przydomowym podjeździe. Podobnie jak żwir czy grys, trawa również przepuszcza wodę do gruntu. Wadą tego zielonego wypełnienia jest konieczność dbania o nią. Przycinanie oraz ewentualne podlewanie w trakcie upałów może okazać się uciążliwe dla bardziej zapracowanych osób.

Również ciekawą opcją, która ułatwiłaby chodzenie po płytach, jest połączenie różnych nawierzchni, np. elementów ażurowych z pełną kostką a w wolnych miejscach wypełnić płyty ażurowe np. trawą, co ożywiłoby całą kompozycję.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *