Jaką glebę zastosować w płytach ażurowych?

Niezwykle istotnym zagadnieniem przy układaniu syntetycznych płyt ażurowych jest odpowiednie dobranie gleby, którą zostaną wypełnione ich oczka. Wszak zależy nam na wzmocnieniu nawierzchni i zwiększeniu jej nośności, a przy tym zapewnieniu wysokiego stopnia przepuszczalności wody do gruntu. W kratkach geoSYSTEM nie ma miejsca na grubą warstwę ziemi, dlatego tak istotna jest jej jakość. Jaka powinna więc być gleba, naniesiona jako wierzchnia warstwa w płytach ażurowych?

Gleba, która będzie stanowiła podłoże dla zasianej trawy, powinna być przede wszystkim bogata w składniki organiczne. Należy zadbać o to, by była to zasobna ziemia ogrodnicza, która umożliwi wzrost trawy w niezbyt urodzajnych glebowo warunkach. Dlatego też powinna charakteryzować się dużą zawartością próchnicy.

gleba płyta ażurowa

Potrzeba zasobnej gleby, by zapewnić trawie w płytach ażurowych odpowiednie warunki wzrostu

Należy uważać, by nie wybrać ziemi niewłaściwej klasy i to w przypadku obu skrajności – zbyt gliniasta gleba będzie szybko tworzyła swego rodzaju nieprzepuszczalną skorupę, zaś przez zbyt sypką (lekką piaskową) woda będzie szybko przenikała w głąb gruntu, nie nawadniając pokrywającej płytę trawy. Wszak zależy nam na wodoprzepuszczalności, ale rozumianej jako wsiąkanie wody w glebę, nie zaś wyłącznie przeciekanie przez nią do wód gruntowych.

Nie tylko gleba w płytach ażurowych powinna zapewniać możliwie najlepsze warunki wzrostu trawy, ale również potrzebny jest dobór odpowiedniej, odpornej na trudne warunki glebowe mieszanki traw, wśród których proponujemy specjalnie przygotowaną w tym celu geoGRASS.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>