Mech na trawniku

Pewnie większość z nas napotkała problem wyrastającego w ogrodzie mchu, który niszczy trawnik. Przyczyny pojawiania się porostu mogą być różne, a jego pozbycie trudne i czasochłonne. Jednak zawsze istnieje skuteczna metoda, aby go usunąć.

morgentau-1240045_1280Kiedy może pojawić się mech? Jego rozrostowi sprzyjają różne czynniki: kwaśne pH gleby (które jest jednocześnie niesprzyjające dla wzrostu trawy), ciężka i zbita gleba o bardzo dużej wilgotności, czy nadmierne zacienienie trawy. Mchy wyrastają również przy nadmiernym nawożeniu ziemi (bądź przy jego braku) oraz w sytuacji, gdy za bardzo zbiliśmy darń i pojawił się filc. Sprzyjający jest też osłabiony wskutek przemarznięcia lub chorób trawnik.

Całe szczęście do dyspozycji mamy kilka różnych metod, które pomogą nam pozbyć się niechcianego porostu. Najprostszym sposobem jest mechaniczne usuwanie mchu poprzez jego wyrwanie w trakcie wygrabiania trawy. Można użyć najzwyklejszych grabi bądź wertykulatora. Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać z początkiem wiosny. Prócz mchu usuniemy też starą trawę i resztki liści.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie środków chemicznych. Spryskiwanie mchu odpowiednimi substancjami jest bardzo skuteczne, jednak efekty są krótkotrwałe. W związku z tym zabieg należy powtarzać regularnie, zazwyczaj co kilka tygodni. Przed zastosowaniem odpowiednich substancji należy krótko skosić trawnik, dzięki temu ciecz dotrze do chwastów. Tego typu preparaty najlepiej stosować od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie najszybciej.

moss-1109971_640W walce z mchem istotne jest też odpowiednie nawożenie trawnika, bowiem na zdrowo rozrastającej się murawie nie byłoby dla niego wystarczającego miejsca. Nawóz powinien być dopasowany do rodzaju gleby oraz stosowany w odpowiednich proporcjach. Co więcej, na rynku dostępne są też nawozy, które mają zwalczać rozrost mchów wyrastających także w eko kratce. Zawierają one siarczan żelaza, który ma ograniczać jego wzrost.

Aby rozluźnić zbitą glebę, która jest idealna dla mchów, warto przeprowadzić aerację gleby, dzięki czemu będzie ona ?luźniejsza?. W ten sposób stworzymy korzystniejsze warunki dla wzrostu trawy. Mech lubi też miejsca zacienione, gdzie jest duża wilgoć. W takich miejscach lepiej siać trawę z mieszanek nasion traw odpornych na zacienienie. Ostatecznością może być całkowite zrezygnowanie w takim miejscu z trawnika i posadzenie innych roślin.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *