Pielęgnacja trawnika- podlewanie trawy

Aby nasz trawnik prezentował się w ogrodzie niczym piękny zielony dywan, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Ostatnio pisaliśmy o prawidłowym koszeniu trawy, które wpływa na jej właściwy rozrost. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest należyte podlewanie domowego trawnika. Może wydawać się to bardzo prostym zadaniem, jednak trzeba zwrócić uwagę na niektóre istotne szczegóły.

5713369422_997accaf1d_zNie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pora podlewania jest bardzo istotna. Trawę najlepiej podlewać z samego rana- dzięki temu woda swobodnie przeniknie do głębszych warstw gleby, a jej nadmiar odparuje. Niewskazane jest podlewanie trawnika w południe, gdyż przez wysoką temperaturę woda będzie szybko odparowywać (nawet do 40%) i w ziemi pozostanie zbyt mało wody. Co więcej woda na trawie mogłaby spowodować oparzenia od słońca (krople wody działają w takich warunkach jak małe soczewki i skupiają promienie słoneczne na trawie tym samym ją uszkadzając). Dopuszczalne jest nawadnianie murawy w godzinach wieczornych, jednak należy wtedy pamiętać, że długo wilgotna trawa jest bardziej podatna na choroby grzybowe. Jeżeli nasz trawnik jest młody i dopiero się zakorzenia, to powinien być nawadniany dwa razy dziennie- rano i wieczorem. Odpowiednie nawadnianie pomaga w ukorzenianiu się i odpowiednim rozroście.

Podlewając trawnik najlepiej kierować się regułą: lepiej podlewać rzadziej, ale więcej, niż często, a mało. Trawę najlepiej nawadniać według potrzeb, które należy uzależnić od panujących akurat warunków. Z reguły najlepiej podlewać trawę intensywnie (lekkie podlewanie jedynie zwilży powierzchnię ziemi), co 2-3 dni (średnio 8-12 litrów wody na m2). Jeżeli panująca temperatura jest naprawdę wysoka, można nawadniać trawę nawet trochę częściej. Natomiast intensywne podlewanie pozwala przeniknąć wodzie do głębszych warstw gruntu. Woda powinna przenikać ziemię stopniowo, do ok 15 cm głębokości. Zaś przyzwyczajona do rzadszego podlewania trawa o wiele lepiej rozbudowuje swój system korzeniowy.

Reguły dotyczące podlewania trawy są takie same niezależnie od tego, czy mamy trawę z rolki czy też w kratce ogrodowej. W każdym przypadku podlewanie jest czynnością wymagającą cierpliwości. Należy robić to bez pośpiechu i zraszać trawę niewielkim strumieniem. Dobrze też regularnie sprawdzać wilgotność gleby, dzięki czemu będziemy wiedzieli, czy trawnik otrzymuje odpowiednią ilość wody i może się prawidłowo rozrastać.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *