Przegląd zastosowań kratek trawnikowych geoSYSTEM cz.4

Jak już wspominaliśmy, eko kratki można zastosować do wzmocnienia nawierzchni niedużych lotnisk. Nośność i wytrzymałość sprawiają, że kratki bardzo dobrze nadają się do wyznaczenia pasów startowych, zapewniając trwałą i stabilną podstawę dla kół niedużych samolotów. Dziś opisujemy dwie realizacje tego typu, przy których wykorzystano kratki geoSYSTEM ? lądowisko leśne w Annowie oraz lotnisko rekreacyjne w Chrcynnie.

Pierwsza z realizacji miała miejsce w województwie mazowieckim, na należącym do Aeroklubu Warszawskiego poniemieckim lotnisku w Chrcynnie, gdzie obok pozostałości betonowego pasa startowego z czasów II Wojny Światowej postanowiono zadbać o naturalny charakter płyty lotniska. W tym celu należało wzmocnić i wyrównać powierzchnię lądowiska. Z kolei aby mogła ona być zaliczona jako biologicznie czynna i wodoprzepuszczalna, została pokryta geokratą geoSYSTEM s60, a następnie wypełniona trawą. Dzięki temu, obok uzyskania efektu ekologicznego i estetycznego, zwiększono także bezpieczeństwo miłośników awiacji, poprzez zapobiegnięcie powstawaniu dołów i kałuż. Tym samym miejscowi adepci motolotniarstwa mogą bez obaw szkolić swoje umiejętności.

geokrata
Lotnisko w Chrcynnie z nawierzchnią pokrytą geokratą geoSYSTEM s60

Drugie lotnisko, którego teren został wzmocniony geokratą znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko wsi Annowo w Nadleśnictwie Gołąbki. W minionym roku, od maja do września trwała tu modernizacja pasa startowego na leśnym lądowisku. Beton w środku lasu stałby się zaprzeczeniem idei istnienia tej oazy zieleni. Dlatego nawierzchnię 18 tys. mkw postanowiono wzmocnić poprzez wyłożenie kratki geoSYSTEM G4, którą następnie zasypano humusem, by całość zakończyć hydrosiewem trawy. Osiągnięto porównywalne efekty, co w Chrcynnie – nawierzchnia jest stabilna, a podłoże równe, pozbawione ryzyka powstania kolein, a przy tym całość odpowiednio komponuje się z otaczającą ją zielenią lasu.

geokrata
Lotnisko w Annowie z nawierzchnią wzmocnioną geokratą geoSYSTEM G4

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *