Wzmocnienie dna i brzegów stawu geosiatką

Większość z nas marzy o własnym domu z pięknym ogrodem, jednak tylko nielicznym udaje się to marzenie zrealizować. Znajdując się w tym gronie szczęśliwców, chcemy zadbać o każdy szczegół, tak, by nasz dom wraz z otoczeniem był taki, jak go sobie wyśniliśmy. O ile tylko pozwalają nam fundusze, możemy zaprojektować i wprowadzić w życie co tylko zapragniemy. Podstawą inwestycji jest oczywiście postawienie konstrukcji i wykończenie własnego M, jednak równie istotnym jest zajęcie się jego otoczeniem, by całość była spójna i estetyczna. Często spotykanymi elementami wyposażenia przydomowych ogrodów są wszelkiego rodzaju oczka wodne, fontanny lub wręcz niewielkie stawy.

Zaprojektowanie takiego akwenu nie jest zwykle problemem. Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stają wykonawca wraz z właścicielem posesji jest wybór odpowiedniego sposobu uszczelnienia brzegów i dna stawów, tak, by woda nie wsiąkała w ziemię, a utrzymywała się w przeznaczonej do tego celu formie. Tylko nieliczni bowiem mają to szczęście, że w miejscu założenia oczka bądź stawu dokopią się do wód gruntowych. Zdecydowana większość musi skorzystać z jednego z rozwiązań sztucznie utrzymujących wodę w zagłębieniu.

przydomowy staw

Wśród nich najczęściej stosowanymi są folie PVC oraz wykładziny EPDM. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim wytrzymałości – raz położone utrzymują swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat. Ich przewagą nad tradycyjnie wykorzystywaną do celów uszczelniania gliną jest fakt, że nie wymagają one tak dużego nakładu pracy przy montażu. Jeszcze łatwiejsze w instalacji są gotowe formy betonowe lub plastikowe, którym wystarczy zapewnić odpowiednią warstwę piaszczystego podłoża.

Jak się okazuje, również geosiatka może posłużyć do wzmocnienia brzegów oraz den stawów. Ze względu na ażurową budowę wymaga jednak zastosowania bezpośrednio pod nią odpowiedniej folii, uniemożliwiającej odpływ wody do gruntu. W takiej symbiozie geoSYSTEM S60s sprawdzi się idealnie, wzmacniając dno stawu i zabezpieczając jego brzeg, będący przecież swego rodzaju skarpą, przed erozją wodną. I choć geosiatki nie należą do popularnych rozwiązań w tym zakresie, to z pewnością stanowią ciekawą alternatywę dla innych powłok z tworzyw sztucznych.

folia pod geosiatkę
Rozkładanie folii pod geosiatkę
geosiatka z wypełnieniem z kruszywa
Geosiatka na dnie i brzegach stawu, wypełniona kruszywem
geosiatka dno stawu
Geosiatka wzmacniająca dno stawu

Pozdrawiamy

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *